Reklama
Reklama

Gdy storczyk nie chce kwitnąć, pomyśl o zmianie miejsca. Tu będzie mu najlepiej

Kwitnący storczyk jest piękną ozdobą domu. Zachwyca dużymi, dekoracyjnymi kwiatami, które zbierają się w kwiatostany. Czasem jednak nie chce wypuścić pąków, a winne może być stanowisko. Zbyt mała ilość światła uniemożliwi wypuszczanie nowych pędów, natomiast nadmierna ekspozycja na słońce może uszkodzić jego wrażliwe liście. Poznaj idealne miejsce dla storczyka, a szybko doczekasz się upragnionych kwiatów.

Storczyk bywa kapryśną rośliną. Odwdzięczy nam się kwiatami tylko wtedy, gdy będziemy odpowiednio o niego dbać. Znaczenie ma temperatura, wilgotność powietrza, podlewanie, nawożenie, ale przede wszystkim wybór odpowiedniego stanowiska. W konkretnym miejscu będzie mu najlepiej. 

Stanowisko storczyka - gdzie go postawić, żeby zakwitł?

Na początek warto zastanowić się, jak wygląda naturalne środowisko storczyka. Otóż rośnie w tropikalnym lesie na gałęziach drzew. Promienie słoneczne docierają do niego przez gęste korony. 

Często bywa tak, że stawiamy tę roślinę na jasnym, południowym parapecie. Niestety nie jest to dobry wybór latem. O tej porze roku jest narażona na poparzenie

Z kolei na północnym oknie nie wypuści kwiatów. Wszystko dlatego, że to stanowisko jest zbyt ciemne. Musielibyśmy dodatkowo doświetlać roślinę specjalnymi lampami. Gdzie zatem postawić storczyka, żeby zakwitł?

Orchideę najlepiej postawić na parapecie wschodniego okna. Będzie miała dostęp do łagodnego światła, sprzyjającemu wzrostowi i kwitnieniu. 

Możemy też pokusić się o zachodnie czy południowe okno. Musimy jednak pamiętać, aby w gorące dni stosować firanki albo rolety, żeby na okaz nie padały bezpośrednio promienie słoneczne. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobić, gdy liście zielistki usychają? O tym musisz pamiętać

Nie tylko stanowisko. Co jeszcze zrobić, żeby storczyk wypuścił kwiaty?

Stanowisko storczyka jest bardzo ważne, jeśli chcemy, żeby wypuścił kwiaty. Nie możemy jednak zapominać o pozostałych, wyżej wspomnianych zasadach pielęgnacyjnych. 

I tak właśnie musimy zapewnić roślinie temperaturę wahającą się między 18, a 24 stopni Celsjusza. Ponadto nie możemy narażać jej na nagłe zmiany temperatury spowodowane przeciągami. Unikajmy zatem wietrznych stanowisk. 

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wilgotność powietrza. Powinna wynosić około 60%. Właśnie dlatego w trakcie sezonu grzewczego warto postawić w pobliżu storczyka nawilżacz powietrza. 

Okaz podlewamy miękką wodą np. przegotowaną, filtrowaną albo deszczówką o temperaturze pokojowej. Robimy to średnio raz w tygodniu latem i co 10-14 dni zimą. Jest to zależne od wilgotności powietrza. 

Storczyk potrzebuje dodatkowego wsparcia, żeby zakwitł. Musimy więc nawozić go w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem. Z kolei jesienią i zimą jego wymagania pokarmowe maleją. Zasilamy tę roślinę specjalistycznymi nawozami lub naturalną odżywką np. z czosnku

Zobacz też:

Bajecznych kwiatów pozazdrości ci cała wioska. Wysiej je w lutym, a będą kwitły do jesieni

Możesz mieć kolorowe marchewki. Sprawdź, kiedy je wysiać

Liście storczyka żółkną? To ważny znak. Sprawdź, jak reagować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin