Reklama
Reklama

Fiołki kochają ten egzotyczny napój. Podlewaj je w ten sposób, a ugną się od kwiatów

Herbata z moringi jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. W dodatku może pomóc wzmocnić rośliny doniczkowe, poprawiając ich kondycję i przedłużając kwitnienie. Co warto wiedzieć o tym egzotycznym napoju i jak go stosować? Podpowiadamy.

Fiołki to popularne rośliny z rodziny fiołkowatych, z których większość gatunków rośnie w strefie klimatu umiarkowanego i na obszarach górskich. W domach najczęściej uprawiane są fiołki afrykańskie, znane też jako sępolie. Osiągają około 10-15 cm wysokości i 12-15 cm średnicy. Lubią wilgotne powietrze, stanowisko oświetlone światłem rozproszonym i luźne, przepuszczalne podłoże.

Jeśli chcemy, by bujnie kwitły, obsypując się fioletowymi czy różowymi kwiatami, warto zastosować oryginalną odżywkę, która je wzmocni. Nawóz z moringi sprawdzi się idealnie. Co warto o nim wiedzieć?

Herbata z moringi.Czym jest drzewo chrzanowe?

Moringa olejodajna, znana też jako drzewo chrzanowe, to gatunek drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych. Kryje w sobie wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zwłaszcza liście tej rośliny bogate są w witaminy i minerały, a przygotowana z nich herbata wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne, wspomaga ochronę serca, wspiera układ odpornościowy człowieka i pomaga przeciwdziałać wolnym rodnikom.

Roślina pochodzi z Indii, a jej właściwości są tam wykorzystywane od wieków. W Polsce nadal jest nowością, ale zyskuje na popularności. W dodatku można nie tylko samemu raczyć się herbatą z moringi, ale też odżywiać nią rośliny doniczkowe.

Czytaj też: Pielęgnuj Różę Bożego Narodzenia w ten sposób, a będzie kwitła aż do wiosny 

Nawóz z moringi do fiołków i innych roślin doniczkowych

Na bazie herbaty z moringi można przygotować nawóz do roślin doniczkowych. Liście tej rośliny to skarbnica witaminy A, witaminy C i E, ale też żelaza, potasu, wapnia i innych minerałów. To także źródło antyoksydantów. Zastosowanie odżywki z moringi poprawi ogólną kondycję roślin. Z podobnego nawożenia ucieszą się zwłaszcza fiołki i inne rośliny kwitnące.

Odżywka między innymi:

  • zmniejsza stres oksydacyjny roślin,
  • wspomaga tworzenie pąków i przedłuża kwitnienie,
  • wspomaga kiełkowanie,
  • poprawia jakość podłoża.

Odżywka zmniejsza też zużycie wody, dzięki czemu pomaga roślinom przetrwać suszę. Badania wykazały, że może również zwiększyć plony. Sprawdzi się w przypadku roślin leczonych ze zgnilizny korzeni, z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne.

Czytaj również: W tym roku nie kupuj choinki. Te rośliny też wprowadzą świąteczny klimat, a zajmą mniej miejsca 

Odżywka z moringi. Jak ją przygotować?

Przygotowanie odżywki z moringi nie jest trudne. Wystarczy po wypiciu herbaty ponownie ją zaparzyć, a napar po ostudzeniu wlać do doniczki. Można również umieścić w niej fusy, mieszając je z podłożem. Jeśli u nasady rośliny rozłożymy ściółkę z fusów, wilgoć będzie wolniej odparowywać z podłoża.


Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie