Pielęgnuj Różę Bożego Narodzenia w ten sposób, a będzie kwitła aż do wiosny
Ciemiernik biały, znany też jako Róża Bożego Narodzenia, to efektowna roślina o dużych, białych kwiatach. Kwitnie zimą, gdy większość roślin traci swój urok. Ciemierniki w doniczkach mogą zdobić nasze domy i mieszkania właśnie w okresie świątecznym. Jeśli jednak chcemy, by kwitły bujnie i długo, musimy o nie właściwie zadbać. Jak pielęgnować ciemiernik biały? Podpowiadamy.
Róża Bożego Narodzenia, znana też jako róża zimowa i ciemiernik biały, to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jaskrowatych, która kwitnie zimą. W Polsce jest rośliną uprawianą, a w naturze występuje w południowej części Europy. To wspaniała świąteczna ozdoba, chętnie wręczana w prezencie. Żeby jednak cieszyć się pięknem ciemiernika białego, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będzie bujnie kwitł aż do wiosny. Czego potrzebuje Róża Bożego Narodzenia? Podpowiadamy.
Róża Bożego Narodzenia, czyli ciemiernik biały, to najpopularniejszy gatunek ciemierników w Polsce. Dorasta do 30 cm wysokości i wytwarza białe kwiaty, osiągające nawet do 12 cm średnicy. W Europie Zachodniej zakwita na przełomie listopada i grudnia, stąd jego nazwa — zdobi bowiem ogród w czasie Bożego Narodzenia. W polskich warunkach ciemierniki białe kwitną zwykle w ogrodzie od stycznia do maja. Warto jednak pamiętać, że można uprawiać je w doniczkach. Można je kupić w takiej formie, by w grudniu zdobiły salon czy sypialnię. Potrzebują jednak zapewnienia odpowiednich warunków — nie lubią bowiem ciepła i źle się czują w mieszkaniach.
Dla ciemierników białych należy wybrać miejsce dość chłodne, ale widne. Idealna temperatura dla tej rośliny nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza. Zdecydowanie najlepiej przenieść roślinę do domu tylko na kilka świątecznych dni, a resztę czasu trzymać ją na przykład na werandzie, oszklonym balkonie czy w ogrodzie zimowym. Ziemia dla ciemierników powinna być umiarkowanie wilgotna, najlepiej wapienna, przepuszczalna i żyzna.
Czytaj też: To ulubiona świąteczna roślina Polaków. Czy jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt?
Rośliny przystosowane do uprawy w domach nie są przygotowane do natychmiastowego wyniesienia do ogrodu, na mróz. Lepiej więc przenieść je po świętach do widnego, chłodnego pomieszczenia, ale nie wynosić całkiem na zewnątrz nim nie nastanie wiosna. Przez ten czas regularnie, ale umiarkowanie je podlewamy, a gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, sadzimy ciemierniki w ogrodzie. Można je ewentualnie pozostawić w doniczce, jednak istnieje ryzyko, że wytworzą wiele liści, kosztem kwiatów. Stracą więc nieco swojego unikalnego uroku.
Czytaj również: Anturium będzie kwitło przez całą zimę. Wystarczy, że zastosujesz tę domową odżywkę
Ciemiernik biały jest niezwykle urokliwy, jednak również trujący. Dotyczy to wszystkich części tej rośliny, ponieważ zawierają trujący glikozyd - heleborynę. Spożycie nasion czy części kwiatów może powodować zatrucie, a kontakt skóry z jej sokiem może prowadzić do pojawienia się pęcherzy. Jeśli uprawiamy w domu różę zimową, musimy więc pilnować pupili domowych, a wszelkie prace pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną