Reklama
Reklama

Egzotyczne „łosie rogi” będą ozdobą twojej łazienki. Poradzą sobie w cieniu i wilgoci

Wytwarza oryginalne liście, przypominające rogi łosia czy renifera i można ją uprawiać na desce. Płaskla łosioroga to tropikalna roślina, która może stać się ozdobą salonu, kuchni, ale też łazienki. Da sobie bowiem radę w cieniu, a do zdrowego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza. Co warto o niej wiedzieć i jak ją uprawiać? Podpowiadamy.

Płaskla łosioroga, znana też po prostu jako "łosie rogi" to roślina z rodzaju platycerium, której liście — jak sama nazwa wskazuje — przypominają rogi łosia. To tropikalna roślina, będąca jednocześnie epifitem, co oznacza, że w naturze może rosnąć zarówno na ziemi, jak i na gałęziach czy pniach drzew. Warto jednak dodać, że roślina nie jest pasożytem.

Idealnie sprawdzi się jako ozdoba łazienki, a więc miejsca, w którym rzadko stawiamy kwiaty, obawiając się, że im zaszkodzimy. Łosie rogi tymczasem najlepiej rosną, gdy są oświetlane światłem rozproszonym lub na bardziej zacienionych miejscach. Co warto wiedzieć o roślinie?

Jak uprawiać łosie rogi? Wystarczy deska i mech

Łosie rogi to roślina o wielu zaletach i niezwykle oryginalnym wyglądzie. Wytwarza dwa rodzaje liści — płodne i płonne. Jedne przypominają rogi łosia, a drugie są zwykle okrągłe i pokryte charakterystycznym meszkiem, co pozwala na pobieranie wilgoci z powietrza.

Roślina może być uprawiana nie tylko w ziemi, ale też bez podłoża. W takiej sytuacji uprawia się ją na desce, umieszczając bryłę korzeniową w mchu sphagnum i przymocowując ją na przykład przy pomocy sznurka czy gwoździ. Trudności z podlewaniem rozwiązuje się, intensywnie zraszając mech. Jeśli chcemy uprawiać łosie rogi w ziemi, wybierzmy luźną, przepuszczalną mieszankę. Potrzebują umiarkowanego podlewania, ale trzeba to robić regularnie — co najmniej raz w tygodniu. 

Czytaj też: Ta roślina doniczkowa urodą na głowę bije storczyka. Może kwitnąć cały rok 

Gdzie umieścić łosie rogi? Idealne stanowisko dla rośliny

W uprawie łosich rogów sprawdzi się stanowisko o dużej wilgotności powietrza. Ważna jest też odpowiednia temperatura, która wynosi latem około 20 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. W okresie wegetacyjnym roślina wymaga systematycznego nawożenia. Co około cztery tygodnie należy więc podlewać ją płynnym nawozem dla roślin zielonych. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin