Reklama
Reklama

Egzotyczne „łosie rogi” będą ozdobą twojej łazienki. Poradzą sobie w cieniu i wilgoci

Wytwarza oryginalne liście, przypominające rogi łosia czy renifera i można ją uprawiać na desce. Płaskla łosioroga to tropikalna roślina, która może stać się ozdobą salonu, kuchni, ale też łazienki. Da sobie bowiem radę w cieniu, a do zdrowego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza. Co warto o niej wiedzieć i jak ją uprawiać? Podpowiadamy.

Płaskla łosioroga, znana też po prostu jako "łosie rogi" to roślina z rodzaju platycerium, której liście — jak sama nazwa wskazuje — przypominają rogi łosia. To tropikalna roślina, będąca jednocześnie epifitem, co oznacza, że w naturze może rosnąć zarówno na ziemi, jak i na gałęziach czy pniach drzew. Warto jednak dodać, że roślina nie jest pasożytem.

Idealnie sprawdzi się jako ozdoba łazienki, a więc miejsca, w którym rzadko stawiamy kwiaty, obawiając się, że im zaszkodzimy. Łosie rogi tymczasem najlepiej rosną, gdy są oświetlane światłem rozproszonym lub na bardziej zacienionych miejscach. Co warto wiedzieć o roślinie?

Jak uprawiać łosie rogi? Wystarczy deska i mech

Łosie rogi to roślina o wielu zaletach i niezwykle oryginalnym wyglądzie. Wytwarza dwa rodzaje liści — płodne i płonne. Jedne przypominają rogi łosia, a drugie są zwykle okrągłe i pokryte charakterystycznym meszkiem, co pozwala na pobieranie wilgoci z powietrza.

Roślina może być uprawiana nie tylko w ziemi, ale też bez podłoża. W takiej sytuacji uprawia się ją na desce, umieszczając bryłę korzeniową w mchu sphagnum i przymocowując ją na przykład przy pomocy sznurka czy gwoździ. Trudności z podlewaniem rozwiązuje się, intensywnie zraszając mech. Jeśli chcemy uprawiać łosie rogi w ziemi, wybierzmy luźną, przepuszczalną mieszankę. Potrzebują umiarkowanego podlewania, ale trzeba to robić regularnie — co najmniej raz w tygodniu. 

Czytaj też: Ta roślina doniczkowa urodą na głowę bije storczyka. Może kwitnąć cały rok 

Gdzie umieścić łosie rogi? Idealne stanowisko dla rośliny

W uprawie łosich rogów sprawdzi się stanowisko o dużej wilgotności powietrza. Ważna jest też odpowiednia temperatura, która wynosi latem około 20 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. W okresie wegetacyjnym roślina wymaga systematycznego nawożenia. Co około cztery tygodnie należy więc podlewać ją płynnym nawozem dla roślin zielonych. 

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin