Egzotyczne „łosie rogi” będą ozdobą twojej łazienki. Poradzą sobie w cieniu i wilgoci
Wytwarza oryginalne liście, przypominające rogi łosia czy renifera i można ją uprawiać na desce. Płaskla łosioroga to tropikalna roślina, która może stać się ozdobą salonu, kuchni, ale też łazienki. Da sobie bowiem radę w cieniu, a do zdrowego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza. Co warto o niej wiedzieć i jak ją uprawiać? Podpowiadamy.
Płaskla łosioroga, znana też po prostu jako "łosie rogi" to roślina z rodzaju platycerium, której liście — jak sama nazwa wskazuje — przypominają rogi łosia. To tropikalna roślina, będąca jednocześnie epifitem, co oznacza, że w naturze może rosnąć zarówno na ziemi, jak i na gałęziach czy pniach drzew. Warto jednak dodać, że roślina nie jest pasożytem.
Idealnie sprawdzi się jako ozdoba łazienki, a więc miejsca, w którym rzadko stawiamy kwiaty, obawiając się, że im zaszkodzimy. Łosie rogi tymczasem najlepiej rosną, gdy są oświetlane światłem rozproszonym lub na bardziej zacienionych miejscach. Co warto wiedzieć o roślinie?
Łosie rogi to roślina o wielu zaletach i niezwykle oryginalnym wyglądzie. Wytwarza dwa rodzaje liści — płodne i płonne. Jedne przypominają rogi łosia, a drugie są zwykle okrągłe i pokryte charakterystycznym meszkiem, co pozwala na pobieranie wilgoci z powietrza.
Roślina może być uprawiana nie tylko w ziemi, ale też bez podłoża. W takiej sytuacji uprawia się ją na desce, umieszczając bryłę korzeniową w mchu sphagnum i przymocowując ją na przykład przy pomocy sznurka czy gwoździ. Trudności z podlewaniem rozwiązuje się, intensywnie zraszając mech. Jeśli chcemy uprawiać łosie rogi w ziemi, wybierzmy luźną, przepuszczalną mieszankę. Potrzebują umiarkowanego podlewania, ale trzeba to robić regularnie — co najmniej raz w tygodniu.
Czytaj też: Ta roślina doniczkowa urodą na głowę bije storczyka. Może kwitnąć cały rok
W uprawie łosich rogów sprawdzi się stanowisko o dużej wilgotności powietrza. Ważna jest też odpowiednia temperatura, która wynosi latem około 20 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. W okresie wegetacyjnym roślina wymaga systematycznego nawożenia. Co około cztery tygodnie należy więc podlewać ją płynnym nawozem dla roślin zielonych.
Zobacz też:
Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją