Reklama
Reklama

Dlaczego bukszpan i rzeżucha? Sprawdź, jakie znaczenie mają rośliny na wielkanocnym stole

Wielkanoc wiąże się z wieloma elementami, które niosą za sobą określoną symbolikę. Należy do nich nie tylko tradycyjny baranek, jajka czy kurczaki, ale także rośliny, których używamy do dekoracji domu oraz koszyczka. Mają one swoje znaczenie i na stałe zapisały się już w naszej tradycji. Sprawdź, jaką symbolikę skrywa bukszpan, rzeżucha oraz bazie.

Symbolika roślin to temat zgłębiany od pokoleń, który obejmuje wiele gatunków. Nie inaczej jest w przypadku tych roślin, które zyskują na popularności w okresie świąt wielkanocnych i które służą nam do dekoracji naszych stołów oraz święconek. Wyjaśniamy, jakie znaczenie podczas świąt ma bukszpan, rzeżucha, a także bazie.

Co symbolizują bazie? Tej rośliny nie może zabraknąć w twoim domu

Bazie to nazwa kwiatostanów topoli i wierzb. Pojawiają się już one pod koniec lutego i na początku marca. Stanowią jasny sygnał, że zmienia się pora roku. Natomiast jeśli chodzi o ich symbolikę duchową, to bazie wykupywane są już na tydzień przed Wielkanocą, ponieważ stanowią ważny element podczas Niedzieli Palmowej, gdy włączane są do palm przynoszonych do kościoła. Zgodnie z tradycją gałązki wierzby mają nie tylko upamiętniać wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale i stanowią symbol nieśmiertelności duszy oraz życia po śmierci.

Natomiast według ludowych wierzeń bazie mają moc uzdrawiania. Wierzono, że połknięcie bazi może wyleczyć ból gardła. Obecnie są one symbolem wielkanocnym i w okresie świąt pojawiają się nie tylko jako element palm, ale i tworzone są z nimi bukiety, w których łączy się je np. z żółtymi narcyzami czy tulipanami.

Bazie służą także do dekoracji koszyczków czy stołu. Mało kto wie, ale można je w prosty sposób zafarbować. Wystarczy, że włożymy gałązki do wody z farbką, a wierzba wypije kolorową wodę i powstaną bazie w upragnionej przez nas barwie.

Czytaj również: Chcesz mieć dużo winogron? Wiosną nie zapomnij o tym zabiegu

Bukszpan i jego znaczenie. Do czego możemy go użyć?

Gałązki bukszpanu także nie bez powodu towarzyszą świętom wielkanocnym. Stanowią one symbol trwałości życia, ponieważ krzew ten znany jest ze swojej odporności na zmieniającą się pogodę i wytrzymałości. Oprócz tego bukszpan zimozielony jest także symbolem odradzającej się na wiosnę przyrody oraz życia wiecznego.

Najczęściej gałązki tej rośliny wykorzystywane są do przystrojenia koszyków ze święconką. Mogą one również posłużyć za element wieńców czy palm. Jednak z powodu coraz częstszego pojawiania się ćmy bukszpanowej, coraz ciężej jest zakupić bukszpan i jest on mniej dostępny niż kilka lat temu. Wobec tego, jeśli mamy problem z zakupieniem samych gałązek, to w centrum ogrodniczym możemy wyposażyć się w mały krzaczek bukszpanu i umieścić go w wielkanocnej osłonce.

Dlaczego wysiewamy rzeżuchę na święta wielkanocne? Jej symbolika ma znaczenie

Na Wielkanoc wysiewamy również rzeżuchę, a tradycja ta w Polsce sięga już XV wieku. Jest to roślina, która tak naprawdę nazywa się pieprzyca siewna i jest spokrewniona z brokułem oraz rzodkiewką, a także należy do rodziny krzyżowych (kapustnych).

W okresie świąt siejemy ją zazwyczaj na talerzykach lub w miseczkach, a podłożem są wilgotne waciki. Dzięki temu powstaje urocza i bardzo smaczna ozdoba wielkanocna. Szczególnie jeśli pomiędzy kiełkującymi nasionkami ustawimy figurki kurczaczków czy baranka. W ten sposób z łatwością stworzymy świąteczny stroik.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin