Czas na kluczowy zabieg dla agrestu. Dzięki niemu będziesz mieć w bród owoców
Ogród powoli budzi się już do życia po zimowym śnie. Wielkimi krokami zbliża się najlepszy czas na kluczowy zabieg w pielęgnacji agrestu. Nie przegap go, jeśli latem chcesz mieć zdrowe i silne gałęzie po brzegi wypełnione soczystymi owocami. Ta czynność nie zajmie ci wiele czasu, a sąsiedzi będą z zazdrością zerkać na twoje krzewy.
Agrest owocuje na przełomie czerwca i lipca, jednak nie każdy ogrodnik cieszy się równie udanymi plonami. Marne zbiory są zaś zazwyczaj efektem wcześniejszych zaniedbań pielęgnacyjnych rośliny.
Wiele osób nie ma pojęcia, że jeden z najważniejszych zabiegów należy wykonać lada moment. Chodzi o przycinanie agrestu. Lepiej o nim nie zapomnij, bo zapobiega wielu chorobom, wspomaga wzrost i owocowanie krzewu.
Przycinanie agrestu pod koniec zimy naprawdę ma sens, ponieważ może pobudzić twoje krzewy do wzrostu i wypuszczania większych ilości dużych, soczystych owoców. Zwiększa także ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
Krzew ten szybko się zagęszcza, przez co roślina często nie ma dobrego dostępu do światła słonecznego, w efekcie czego plony są małe i osłabione. Nieprzycinana regularnie roślina ma stare gałęzie, jest obciążona, a także bardziej narażona na choroby grzybowe, m.in., mączniaka agrestu.
Może cię zainteresować: Te kwiaty musisz wysiać już teraz. W lecie ogród pokryje kolorowy dywan
Nie zwlekaj z przycinaniem agrestu do wiosny. Najlepszy termin, aby wykonać ten zabieg, jest jeszcze pod koniec lutego lub na początku marca, (jeśli luty jest chłodnym miesiącem). Pamiętaj, by zrobić to, nim pojawią się pierwsze liście.
W tym czasie roślina znajduje się jeszcze bowiem zazwyczaj w stanie spoczynku, więc cięcie jej nie osłabi, rany szybciej się zagoją. Nie będzie więc tak narażona na rozwój chorobotwórczych patogenów. Pod żadnym pozorem nie zajmuj się cięciem agrestu w okresie letnim, bo wtedy tylko osłabisz roślinę.
Czytaj również: Bije na głowę borówkę amerykańską. Jest równie smaczna, a o wiele łatwiejsza w uprawie
Poza samym terminem znaczenie ma także technika cięcia agrestu. Nieprawidłowo wykonany zabieg może odbijać się negatywnie na kondycji krzewu jeszcze przez kilka kolejnych sezonów. Zatem, jak przycinać agrest, aby mieć w bród owoców?
Nałóż rękawice ochronne na dłonie, przygotuj ostry sekator i dokładnie do zdezynfekuj. Na początek pozbądź się uszkodzonych, starych i uschniętych pędów. Te starsze niż pięć lat możesz wyciąć u podstawy.
Później przystąp do cięcia prześwietlającego agrestu. Zostaw jedynie 9-10 najmocniejszych pędów, a młode gałęzie skróć o 1/3 długości, aby w ten sposób zmotywować je do wzrostu. Jeśli jakieś pędy rosną do środka krzewu, pozbądź się ich, aby poprawić cyrkulację powierza.
Zobacz też:
Storczyk obsypie się nowymi kwiatami. Jest warunek — musisz zrobić to w lutym
Zapomnij o nudnym trawniku. Wysiej tę roślinę, a ogród pokryje się dywanem kwiatów
To najpiękniejszy kwiat 2025 roku. Wygląda jak rajski ptak, a rośnie w Polsce