Bije na głowę borówkę amerykańską. Jest równie smaczna, a o wiele łatwiejsza w uprawie
Nie przegap terminu sadzenia świdośliwy, który zbliża się wielkimi krokami. Ta ciekawa roślina na pierwszy rzut oka przypomina borówkę amerykańską. Jest zresztą równie smaczna jak ona, jednak zdrowsza i znacznie łatwiejsza w uprawie. Uchodzi za praktycznie bezobsługową, a mimo tego owocuje jak szalona.
Świdośliwa to jeden z najciekawszych, mało znanych krzewów owocowych, które możesz posadzić na swojej działce. Pochodzi z rodziny różowatych, a jej wygląd w pierwszej chwili wielu osobom kojarzy się z borówką amerykańską, która zresztą przebija ją popularnością mimo mniejszych walorówi trudniejszej uprawy.
Świdośliwa owocuje latem, na przełomie czerwca i lipca, a jej plony są soczyste, bardzo smaczne i zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Jeśli chcesz ją posadzić, nie zwlekaj. Najlepszy termin na ten zabieg wypada już niedługo.
Kiedy dowiesz się, jakie są właściwości świdośliwy, od razu zapragniesz posadzić ją w swoim ogrodzie. Jest bowiem nawet zdrowsza od popularnej borówki amerykańskiej, którą przypomina wizualnie.
Jej słodkie owoce zawierają mnóstwo cennego białka, polifenoli, antocyjanów, procyjanów błonnika czy witaminy C. Świdośliwa ma również wysoką zawartość magnezu, potasu, wapnia, żelaza czy witaminy B. To jeden z najzdrowszych owoców, które możesz uprawiać na swojej działce.
Świdośliwa wesprze układ krążenia i twoją odporność w okresie przeziębień. Pomoże ci także zregenerować twój przemęczony organizm i zachować na dłużej młody wygląd (zwalcza wolne rodniki). Aż dziwne, że mimo tylu zalet jest tak rzadko sadzona przez Polaków.
Może cię zainteresować: Ćma bukszpanowa zaraz ruszy na łowy. Psikaj rośliny produktem za 2 zł, a przetrwają bez szwanku
Świdośliwę najlepiej sadzić wczesną wiosną, w marcu. Niektórzy wolą ją umieszczać w gruncie jesienią na przełomie października i listopada. Nie ma w tym niczego złego, ale w przypadku wcześniejszego ochłodzenia termin ten może być ryzykowny.
Zachowaj metrowy odstęp między sadzonkami. Każdą z nich umieść w dołku głębszym o minimum 20 cm od bryły korzeniowej rośliny. Na dnie dziury umieść trochę kompostu i dopiero później do środka włóż świdośliwę. Zasyp otwór ziemią i lekko ugnieć ziemię.
Czytaj również: Nie zapomnij zrobić tego z czereśnią pod koniec zimy. Latem odwdzięczy ci się w owocach
Świdośliwa dobrze czuje się na słonecznym, ewentualnie półcienistym stanowisku z żyzną, przepuszczalną glebą. Najlepiej sprawdza się zazwyczaj mieszanka ziemi piaszczysto-gliniastej. Po posadzeniu o roślinę musisz odpowiednio zadbać.
Przede wszystkim dobrze ją podlej i ściółkuj korą, która zatrzyma wilgoć i ograniczy rozwój uciążliwych chwastów. To właściwie tyle, ponieważ uprawa świdośliwy do najtrudniejszych nie należy. Owoce powinny się pojawić w trzecim roku po posadzeniu świdośliwy.
Zobacz też:
Ta roślina ozdobi każdy ogród. Luty to czas, by się nią zająć
Tak zrobisz domową szklarnię na sadzonki. Nie wydasz ani grosza
Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, a jego liście żółkną? Nie czekaj, podlej go tym