Reklama
Reklama

Ćma bukszpanowa zaraz rusza na łowy. Psikaj rośliny produktem za 2 zł, a przetrwają bez szwanku

W tym roku nie daj się zaskoczyć ćmie bukszpanowej. Wyrusza na łowy lada moment, a kiedy zacznie już żerować na twoich krzewach, te mogą być w opłakanym stanie, ponieważ larwy szybko ogołocą je z liści. Na szczęście istnieje sposób, aby uratować rośliny przed tym żarłocznym szkodnikiem za pomocą domowego oprysku za 2 złote.

Ćma bukszpanowa wygląda niepozornie. Jest to jednak inwazyjny owad, (a konkretniej motyl), który na początku wiosny staje się utrapieniem posiadaczy ogrodów. W krótkim czasie może ogołocić z liści piękne, okazałe krzewy. Nie możesz więc doprowadzić do tego, aby się rozpanoszyła. 

Lepiej nie zwlekaj z jej zwalczaniem, ponieważ to nie dorosłe osobniki stwarzają zagrożenie. Te odżywiają się nektarem kwiatów. Problemem są larwy ćmy bukszpanowej, które początkiem wiosny wybudzają się z zimowego snu i wyruszają na łowy w poszukiwaniu apetycznych liści. 

Może cię zainteresować: Bajecznych kwiatów pozazdrości ci cała wioska. Wysiej je w lutym, a będą kwitły do jesieni

W jakich miesiącach atakuje ćma bukszpanowa i gdzie zimuje? Zaczyna łowy wcześniej, niż myślisz

Zastanawiasz się, kiedy ćma bukszpanowa zaczyna żerować? Dawniej był to mniej więcej początek kwietnia, lecz teraz można zauważyć, że z roku na rok szkodnik rusza na łowy coraz wcześniej z uwagi na ocieplenie. 

W tym roku ćma bukszpanowa może zacząć atakować krzewy już na początku marca z uwag na ciepłą zimę. Szkodnik zimuje w gałązkach. Tworzy kokony z pajęczyny, a kiedy aura robi się korzystna (utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza), budzi się ze snu zimowego. Wtedy też jej larwy zaczynają wyżerać pędy i korę, co wyniszcza rośliny. 

Czytaj również: Nie zapomnij o tym zimowym zabiegu. Latem czereśnia odwdzięczy ci się w owocach

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową domowym sposobem? Oprysk za 2 zł rozwiąże problem

Lepiej dowiedzieć się, jak pozbyć się ćmy bukszpanowej, zanim ta na dobre zacznie panoszyć się w ogrodzie. Im szybciej zareagujesz, tym większą masz szansę uratować swoje krzewy. 

Nie musisz stosować chemicznych oprysków. Domowy sposób na ćmę bukszpanową w postaci oprysku produktem za 2 złote również rozwiąże problem inwazji tego szkodnika, jeśli tylko nie będziesz zwlekać z jego zastosowaniem. 

Zmieszaj proszek do pieczenia (całe 15-20 g opakowanie) z 1 litrem wody, dokładnie rozmieszaj i pryskaj bukszpan każdego dnia przez 2 tygodnie. Aby pozbyć się owadów możesz także wykorzystać szare mydło (30 g wymieszanych z 2 litrami ciepłej wody). 

Aby zmniejszyć populację ćmy bukszpanowej w swoim ogrodzie możesz także energicznie potrząsać krzewem i polewać go silnymi strumieniami wody. U dołu rozłóż plandekę, na którą spadną poczwarki.

Zobacz też:

Róże w doniczce mogą kwitnąć długo po walentynkach. Wystarczy, że zrobisz to

Zrób to z czarną porzeczką jeszcze w lutym. W sezonie krzaczki ugną się od owoców

Na walentynki kup te kwiaty. Są ładniejsze i bardziej wytrzymałe, niż róże

INTERIA.PL