Te kwiaty musisz wysiać już teraz. W lecie ogród pokryje kolorowy dywan
Kwiaty tej rośliny długo kwitną, a ich zapach jest naprawdę wspaniały. Cudownie prezentują się na rabatach w ogrodzie i przyciągają na działkę liczne kolorowe motyle, jednak trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć. Sprawdź, kiedy wysiewać lewkonię letnią oraz, jak o nią dbać po posadzeniu, aby wiosną oraz latem zachwycała urodą.
Lewkonia letnia (z łac. matthiola incana) jest piękną byliną z rodziny kapustowatych, którą możesz posadzić jako roślinę ozdobną w swoim ogrodzie. Aby jednak cieszyła twoje oczy swoją spektakularną urodą w sezonie wiosenno-letnim, jeszcze w lutym powinieneś poświęcić jej uwagę.
Niektórzy nie wiedzą, kiedy wysiewać lewkonię letnią i zabierają się za to zbyt późno, przez co kwiaty w sezonie nie robią takiego wrażenia. Lepiej więc nie zwlekać zbyt długo tym zabiegiem i nauczyć się o nią odpowiednio dbać. Nie zapomnij o tym, jeśli chcesz, by lewkonia pokryła twój ogród kolorowym dywanem.
Ten śródziemnomorski gatunek w Polsce nie zimuje. Bez problemu może być jednak jako roślina jednoroczna w ogrodach, na balkonach czy tarasach. Lewkonia letnia zazwyczaj uprawiana jest z rozsady z uwagi na długi okres wegetacji.
Najlepszy termin wysiewu lewkonii letniej do skrzynek zbliża się wielkimi krokami. Jest to bowiem przełom lutego i marca. Przykryj rośliny cienką warstwą ziemi i przechowuj ją w pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni Celsjusza.
Może cię zainteresować: Znudziły ci się hortensje? Tych krzewów pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi
Wschody powinny pojawić się po niecałych dwóch tygodniach, Wtedy też warto zapewnić jej chłodniejsze warunki, około 8 stopni Celsjusza. Dodatkowo lewkonię letnią po posadzeniu należy umieścić w miejscu z minimum siedmiogodzinnym dostępem do słońca.
Kiedy zobaczysz, że sadzonki lewkonii letniej mają już po dwa liście właściwie, przepikuj je do osobnych doniczek. Do gruntu możesz przesadzić rośliny pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy minie już ryzyko przymrozków.
Lewkonia letnia potrzebuje konkretnych warunków do rozwoju. Słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko na pewno przypadnie jej do gustu. Podobnie jak żyzne, próchnicze podłoże.
Lewkonia letnia preferuje glebę o odczynie zasadowym i fatalnie znosi suszę. Z tego powodu też musisz dbać o to, aby ziemia wokół niej była stale nawilżona (nie mokra).
Czytaj również: Nie zapomnij zrobić tego z czereśnią pod koniec zimy. Latem odwdzięczy ci się w owocach
Regularne podlewanie to podstawa pielęgnacji lewkonii letniej po posadzeniu. Wodę należy jednak dostarczać jej małymi dawkami. Kolejną ważną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest nawożenie lewkonii wieloskładnikowymi około trzy tygodnie po posadzeniu rozsady produktami dedykowanym roślinom kwitnącym.
Dzięki temu lewkonia latem bujnie zakwitnie i będzie zdrowo rosła, zachwycając pięknem swych kwiatów. Najczęściej występują one w kolorach: białym, kremowym, różowym, fioletowym lub żółtym. Popularne są także odmiany pomarańczowe i czerwone.
Zobacz też:
Te rośliny warto posadzić w ogrodzie. Skutecznie odstraszą komary
To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz