Reklama
Reklama

Chcesz mieć sadzonki monstery zupełnie za darmo? Zdobędziesz je w ten sposób

Monstery to piękne, okazałe i modne rośliny doniczkowe. Wielu hodowców decyduje się na nie także ze względu na łatwość uprawy. Same liście czy ich sadzonki niestety nie należą do najtańszych. Jeśli już masz jedną monsterę w domu - kolejną możesz mieć za darmo. Sprawdź, jak rozmnażać monsterę.

Wiele roślin doniczkowych możesz rozmnożyć za pomocą sadzonki pobranej z liścia. W przypadku monstery sam liść jednak nie wystarczy. Roślina jednak daje duże możliwości hodowcom na jej rozmnożenie. Wystarczy wiedzieć, gdzie pobrać sadzonkę i jak ją skutecznie ukorzenić. Zobacz nasze wskazówki i zyskaj kolejną monsterę za darmo!  

Jak rozmnażać monsterę i pobrać sadzonkę?

Najważniejsze w rozmnażaniu monstery jest prawidłowe pobranie sadzonki. Na swojej roślinie wyszukaj pęd, który wypuścił przynajmniej półcentymetrowy korzeń powietrzny. Następnie ostrym, odkażonym narzędziem np. sekatorem czy nożem utnij łodygę 2 centymetry pod korzeniem.  

Korzenie powietrzne monstera zazwyczaj wypuszcza na rozwidleniu łodygi głównej z liściem. To właśnie w tym miejscu ich szukaj. Rozmnażanie monstery z sadzonek pędowych nie jest trudne. Możesz to zrobić na dwa sposoby.  

Rozmnażanie monstery w wodzie

Uciętą sadzonkę pędową monstery połóż w suchym miejscu na kilka godzin. Dzięki temu rana po cięciu nieco przeschnie. Zmniejszy się także ryzyko rozwoju choroby grzybowej czy bakteryjnej.  

Następnie sadzonkę włóż do wody. Najważniejsze, aby korzeń powietrzny w całości był zanurzony w wodzie. Jeśli chcesz uniknąć chorób, sam zielony pęd ze świeżą raną możesz umieścić ponad poziomem wody. Nie jest to łatwe, dlatego najczęściej całą sadzonkę zanurza się w wodzie. Pamiętaj, aby wymieniać wodę co 2-3 dni.  

Po 2-3 tygodniach z korzenia powietrznego roślina powinna wypuścić korzenie właściwe. Jeśli będą miały ok. 8-10 cm, sadzonka jest gotowa do wsadzenia w ziemię.  

Rozmnażanie monstery w ziemi

Sadzonki pędowe monstery po pobraniu możesz także zasadzić bezpośrednio w ziemi. Pamiętaj jednak, że roślina w tym wypadku potrzebuje dobrze napowietrzonej i przepuszczalnej gleby, która jednocześnie będzie dobrze trzymać wilgoć. Najlepiej sprawdzą się mieszanki torfu, włókna kokosowego z perlitem i dobrze zmielonym podłożem do storczyków. Aby mieć kontrolę nad rozwojem korzeni, możesz zasadzić ją w przeźroczystej doniczce do storczyków.  

Jeśli chcesz przyspieszyć ukorzenienie rośliny, możesz korzeń powietrzny sadzonki pędowej znajdującej się jeszcze na roślinie oblepić wilgotnym mchem torfowcem i owinąć folią. Co jakiś czas sprawdzaj, czy mech nie przesechł. W razie konieczności go zwilż. Jeśli roślina wypuści korzenie właściwe, sadzonka jest gotowa do pobrania i wsadzenia w ziemię. Aby uniknąć chorób, świeżą ranę po cieciu możesz obsypać cynamonem, zanim włożysz ją do ziemi.  

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | uprawa roślin