Reklama
Reklama

Chcesz mieć róże ogrodowe całkiem za darmo? W ten sposób pozyskasz nowe sadzonki

Marzysz o ogrodzie pełnym kolorowych róż? Okazuje się, że można pozyskać sadzonki zupełnie za darmo. Musisz jedynie przeprowadzić zabieg rozmnażania tych pięknych kwiatów. Poznaj najważniejsze zasady rozmnażania róż i ciesz się nowymi okazami.

Rozmnażanie róż nie jest skomplikowanym zabiegiem, nie musisz specjalnie się do niego przygotowywać. Wystarczy kilka łodyg tych roślin i narzędzie, które każdy z nas ma w swoim ogrodzie. 

Zabieg rozmnażania róż służy do uzyskania nowych okazów, które będą miały identyczne cechy, jak ich "rodzice". Dzięki temu będziemy mieć w ogrodzie swoje ulubione róże. 

Kiedy pobierać sadzonki z róż? Trzy terminy

Sadzonki z róż, które mają miękkie łodygi, pobieramy późną wiosną lub latem. Ścinamy te o szerokości ołówka, znajdujące się pod kwiatem.  W tym przypadku dojdzie do szybkiego i łatwego ukorzenienia się nowych okazów. 

Próbki z roślin półtwardych zalecamy zbierać późnym latem bądź wcześną jesienią. W tym czasie nowe pędy są dojrzalsze i twardsze. 

Z kolei sadzonki z róż o twardych łodygach ścinamy zimą. Pamiętajmy, że ich rozwój i ukorzenianie się jest najtrudniejsze. Do pobierania nowych próbek roślin używamy sekatora.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy i jak siać bratki latem? Najważniejsze zasady siania

Jak rozmnożyć róże przez sadzonki?

Do rozmnażania sadzonek wybieramy tylko długie, mocne i zdrowe pędy, pochodzące aktualnego sezonu. Najlepiej, gdyby miały po 25 cm długości. Jak zatem przeprowadzić ten zabieg?

Na początek ścinamy łodygę powyżej pąka na górze i wierzchołek pędu, a także część poniżej podstawy. Zostawiamy jeden liść na górze, a usuwamy przy tym pozostałe.

W kolejnym kroku podstawę próbki musimy umieścić w hormonie ukorzeniającym. Do tej czynności używamy gotowego specyfiku lub takiego domowego w postaci czarnej fasoli, ziemniaka, banana lub soczewicy. Następnie kilka sadzonek wsadzamy do dużej donicy z ziarnistym kompostem albo do rowu wypełnionego żwirem ogrodniczym. 

Jeśli chcemy uprawiać róże w tym samym podłożu, co poprzednie, to radzimy wymienić ziemię i zastosować nawóz o wysokiej zawartości azotu. W ten sposób unikniemy choroby replantacyjnej, która ogranicza rozwój tych kwiatów, a nawet powoduje ich obumieranie. 

Na koniec podlewamy nowe sadzonki, a potem stawiamy je w zacienionym miejscu do czasu, aż próbka z rośliny się ukorzeni. Pamiętajmy, że kompost powinien być stale wilgotny, ale nie przemoczony. 

Kiedy przesadzać sadzonki róż?

Sadzonki róż przesadzamy, gdy dobrze się ukorzenią. Prawdopodobnie nastąpi to kolejnego lata. Jeśli umieściliśmy je w rowie, w ogrodzie, to oddzielamy ich korzenie i dopiero wtedy sadzimy w wybranym miejscu.

Po przesadzeniu róż musimy podlewać je rzadko, jednak obficie, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Polecamy nawadniać te rośliny wodą deszczową.  

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | sadzenie