Reklama
Reklama

Poprawia samopoczucie i opóźnia proces starzenia. Możesz ją włączyć do jadłospisu nawet na diecie

Gorzka czekolada to przysmak, uwielbiany przez wiele osób. Z jednej strony jest smaczna i może uchodzić za deser. Z drugiej strony jej smak jest odmienny od innych czekolad, z uwagi na wysoką zawartość kakao. Gorzka czekolada dość powszechnie uznawana jest również za zdrową. Czy rzeczywiście korzystnie wpływa na organizm? Wyjaśniamy.

Im wyższa zawartość kakao, tym więcej korzyści zdrowotnych niesie z sobą czekolada. Na miano gorzkiej zasługuje zaś ta, która zawiera od 70 do 99% czystego kakao. Im większe nasycenie tabliczki tym składnikiem, tym wyrazistszy jest smak czekolady. Staje się on mocniejszy i gorzki. Wiele osób go jednak uwielbia. Czy gorzka czekolada rzeczywiście wpływa pozytywnie na ludzki organizm?

Gorzka czekolada a składniki odżywcze

W gorzkiej czekoladzie znajdziemy antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Dostarcza też ona niewielką ilość białka i zdrowych tłuszczów, ale i liczne minerały — w tym magnez, miedź, żelazo, potas, fosfor i mangan. Gorzka czekolada jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Oczywiście, zawiera też niewielkie ilości naturalnych cukrów.

Nie wolno jednak zapomnieć, że znajdziemy w niej również kofeinę i że średnio w jednej kostce czekolady gorzkiej znajduje się 30-36 kcal. Przy swoich licznych zaletach tego rodzaju przysmak powinien więc być spożywany w umiarkowanych ilościach — aby rzeczywiście sprzyjał zdrowiu. 

Czytaj też: To najzdrowsza roślina rosnąca w Polsce. Niedługo zaczyna się na nią sezon 

Czekolada gorzka i jej wpływ na zdrowie

Gorzka czekolada może w pozytywny sposób wpłynąć na zdrowie — przede wszystkim ze względu na zawarte w niej antyoksydanty. Może pomóc obniżyć ciśnienie krwi czy zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki gorzkiej czekoladzie przepływ krwi do mózgu może być znacznie szybszy, co przekłada się na lepszą koncentrację, szybszą reakcję i prostsze zapamiętywanie. Czekolada tego typu polecana jest również przy infekcjach pęcherza moczowego. Może bowiem pobudzić nerki do lepszej pracy.

Zawarty w niej magnez wspomaga relaks mięśni i odpowiada za dobry, spokojny sen. Warto więc sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady wieczorem. Dodatkowo zawarte w tym produkcie antyoksydanty mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Gorzka czekolada jest zdrowsza niż jej słodkie siostry. Dzięki błonnikowi i zdrowym tłuszczom możemy też zapewnić sobie uczucie sytości, które zapobiegnie podjadaniu między posiłkami. Jeśli jednak dbamy o linię, należy spożywać ją z umiarem, z uwagi na kaloryczność. Wówczas będzie dobrym wsparciem w procesie odchudzania czy utrzymania prawidłowej wagi. 

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

Majówka z dala od miasta i turystów? To miejsce gwarantuje ciszę i spokój

Smakują jak szarlotka z patelni. Szybkie i proste placuszki nie tylko dla dzieci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta | zdrowe żywienie