Jak interpretować znaczenie snów? Przekaz niektórych może być zaskakujący
Człowiek każdej śni od trzech do pięciu razy, a sny trwają zazwyczaj kilkanaście minut. Wiele osób próbuje je zaraz po przebudzeniu interpretować, zastanawiając się nad ich znaczeniem. Okazuje się jednak, że jest to bardziej złożone zagadnienie, stanowiące przedmiot badań dla wielu psychoanalityków. Jednak przyjmuje się, że znaczenie snów zwykle odnosi się do naszej obecnej sytuacji oraz do mniej świadomych pragnień i obaw. Sprawdź, jak interpretować swoje sny.
Niektórzy każdej nocy doświadczają widowiskowej serii przedstawień wystawianych we własnym śnie. To, skąd się biorą sny, fascynuje ludzi od zawsze i stało się już dawno przedmiotem badań, jednak nadal pewne sfery tego zjawiska pozostają dla nas tajemnicą. Podpowiadamy, jak interpretować sny i jakie jest ich znaczenie.
Sny fascynują ludzi od tysięcy lat i ciągle podlegają wielu interpretacjom. Na przykład starożytni Izraelici interpretowali znaczenie snów jako przesłanie od Boga, a żyjący w tych samych czasach Egipcjanie próbowali wpływać na sny przez spanie w świątyniach poświęconych bogu snu, Serapisowi. Natomiast w Indiach święte Wedy opisywały religijne znaczenie snów, a w Chinach postrzegano je jako coś ryzykownego, wierząc, że podczas snu dusza błąka się gdzieś poza ciałem. Powodowało to, że byli oni przeciwni gwałtownemu budzeniu osoby śpiącej, aby dusza zawsze mogła odnaleźć drogę powrotną do ciała.
Do dziś wiele plemion afrykańskich i rdzennie amerykańskich postrzega sny jako przedłużenie rzeczywistości. Sprawia to, że gdy tradycyjnie Indianie śnią o ukąszeniu przez węża, to po przebudzeniu otrzymują odpowiednią pomoc medyczną.
Badacze nadal zgłębiają sny, sprawdzając ich wpływ na funkcjonowanie mózgu. Niektórzy psycholodzy ewolucyjni zasugerowali, że sny mogą stanowić bezpieczny sposób radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami. Natomiast eksperci zajmujący się perspektywą poznawczą, uważają sny za znaczące zdarzenia umysłowe, zaspokajające najważniejsze potrzeby poznawcze lub odzwierciedlające ważne sytuacje czy fantazje w umysłowym świecie śniącej osoby. Jeszcze inni badacze wysnuwają tezę, że sny pozostają bez znaczenia i są przypadkową aktywnością mózgu podczas spania.
Na początku XX wieku Zygmunt Freud przedstawił najbardziej złożoną i wyczerpującą teorię snów i ich znaczenia, jaka kiedykolwiek powstała. Miała ona ogromny wpływ na późniejsze badania, pomimo, że nie popierały jej żadne dowody naukowe.
Freud twierdził, że sny mają reprezentować "królewską drogę do nieświadomości" wybrukowaną wskazówkami dotyczącymi ukrytego życia psychicznego jednostki. Równocześnie wprowadził on rozróżnienie między treścią jawną snów, czyli wątkiem śnionej historii, a treścią ukrytą snów będącą domniemanym znaczeniem snu.
Nic więc dziwnego, że psychoanalitycy szczegółowo badają jawną treść snów swoich pacjentów, żeby odnaleźć wskazówki nawiązujące do ukrytych motywów i konfliktów, które mogą czaić się w nieświadomości. Co więcej, marzenia senne mają pełnić dwie podstawowe funkcje:
- Chronią sen, maskując destrukcyjne myśli za pomocą symboli.
- Stanowią źródło spełnienia pragnień.
Freud wierzył, że sny pełnią swoją funkcję ochronną dzięki uwalnianiu od napięć psychicznych powstałych w ciągu dnia. Dodatkowo zapewniają także osobie śniącej nieszkodliwe przepracowanie własnych nieświadomych pragnień i obaw.
Często wiele snów powtarza się u różnych osób i są to także sny powracające. Ich interpretacja pojawia się w różnego typu sennikach. Oto najbardziej popularne znaczenia snów:
- Sen o ciąży - jest on dobrym znakiem, ponieważ jeżeli we śnie to my jesteśmy w ciąży, jest to znak, że wkrótce otrzymamy dobrą informację. W przypadku, gdy śni nam się kobieta ciężarna, czeka nas szczęście w najbliższych dniach.
- Sen o zębach - ma on wiele znaczeń, m.in. zęby wypadające i zepsute mogą świadczyć o chorobie lub utracie pewności siebie. Natomiast brak jednego zęba zwiastuje śmierć bliskiej osoby. Za to ból zębów we śnie jest już dobrym znakiem, sygnalizującym, że jesteśmy blisko osiągnięcia swoich celów.
- Sen o dziecku - dziecko we śnie może oznaczać nowe wyjście z danej sytuacji, możliwości rozwoju, szansy lub zmiany. Niestety z drugiej strony sugeruje niedojrzałość i brak gotowości do zmierzenia się ze zbliżającymi się sytuacjami.
- Sen o ucieczce - często śnimy o ucieczce, podczas której nie potrafimy biec szybciej, a nasze nogi są ciężkie i wciąż się wywracamy. Ucieczka w tym przypadku sugeruje strach przed konfrontacją, a także unikanie problemów.
- Sen o kotach - najczęściej sen z tym czworonogiem zwiastuje fałszywych przyjaciół i ostrzeżenie przed zdradą, ale także według niektórych kot to oznaka nieujarzmionej energii. Najczęściej jest to niestety zła wróżba.
- Sen o śmierci - to on wzbudza największą grozę, jednak wbrew pozorom niesie on za sobą dobro. Oznacza zakończenie ważnego etapu w życiu, odejście od kogoś, porzucenie przeszłości i zwrócenie się w przyszłość. Taki sen nie zapowiada śmierci własnej czy kogoś bliskiego, lecz może być wskazówką, aby rozwiązać pewne sprawy z przeszłości.
Zobacz też:
Masz w domu te rośliny? Uważaj, bo przynoszą pecha, przyciągają biedę i rozwody
Takie są osoby urodzone w listopadzie. Te znaki zodiaku są pełne zagadek
Te znaki zodiaku znajdą drugą połówkę w grudniu. Miłość będzie na wyciągnięcie ręki