W najbliższy weekend cała Polska będzie się nimi zajadać. Z tego przepisu wychodzą najlepsze
W Wielkopolsce 11 listopada tradycją jest spożywanie przysmaku, znanego jako rogale marcińskie. Są to słodkie, cieszące się dużą popularnością wypieki, które na stałe zapisały się już w historii tego regionu. Te pyszne słodkości możemy również samodzielnie przygotować w swoim domu. Sprawdź, jak je zrobić.
Ten przepis na rogale marcińskie jest niezawodny, a przygotowane z nim wypieki zawsze wychodzą smaczne i pięknie się prezentują. Wystarczy, że będziemy śledzić recepturę krok po kroku, a nasze rogale zachwycą wszystkich naszych gości.
Rogale Marcińskie to słodki wypiek pochodzący z Poznania. Tradycyjnie jest on już wypiekany od ponad 150 lat.
Według legendy proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki pewnego dnia poprosił wiernych, aby przygotowali coś dobrego dla ubogich mieszkańców miasta. W odpowiedzi na prośbę duchownego jedna z lokalnych cukierni przygotowała te słynne rogale, które pieczone są do dziś.
Co więcej, od 2008 roku rogale świętomarcińskie są wpisane do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Oznacza to więc, że jedynie cukiernie, które uzyskają certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, mogą wypiekać i sprzedawać prawdziwe rogale świętomarcińskie.
Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Wypełniane są one nadzieniem, które robi się z białego maku, marcepanu, orzechów i migdałów oraz kandyzowanej skórki pomarańczowej.
Natomiast góra rogali jest udekorowana lukrem, który posypywany jest dodatkowo posiekanymi orzechami.
Jednak rogale marcińskie możemy zakupić nie tylko w piekarniach, ale i zrobić je samodzielnie w domu, ponieważ przepis na domowe rogale jest prosty, ale wymaga od nas nieco czasu oraz cierpliwości.
Oczywiście warto poświęcić kilka godzin na cały proces, ponieważ ten przysmak jest niezwykle smaczny, a dzięki tej recepturze rogale udadzą nam się już za pierwszym razem. Oto niezbędne składniki na ciasto:
- 3,5 szklanki mąki pszennej,
- 1 szklanka ciepłego mleka,
- 1 jajko,
- 225 g masła,
- 1 łyżka suchych drożdży,
- pół łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- 3 łyżki cukru,
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
- 100 g masy marcepanowej,
- 300 g białego maku,
- 100 g orzechów włoskich,
- 100 g blanszowanych migdałów,
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- 3/4 szklanki cukru pudru,
- 3 pokruszone biszkopty,
- 2 łyżki gęstej śmietany.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru,
- 1 łyżka soku z cytryny.
Oprócz tego musimy naszykować:
- 1 jajko,
- posiekane orzechy,
- 1 łyżkę mleka.
Następnie chcąc przygotować rogale, musimy przestrzegać tej instrukcji, krok po kroku:
- Suche drożdże wsypujemy do mleka i rozpuszczamy je. Oprócz tego dodajemy wanilię i jajko. Całość mieszamy.
- Sól, mąkę oraz cukier łączymy w misce i dodajemy dwie łyżki miękkiego masła, dobrze je rozcierając z pozostałymi składnikami. Wlewamy drożdżowy rozczyn i mieszamy łyżką.
- Ciastko przekładamy na stolnicę i zagniatamy, aż będzie gładkie. Przykrywamy je folią i wstawiamy do lodówki na godzinę.
- Następnie pozostałe masło roztapiamy, a ciasto wałkujemy na prostokąt. Smarujemy ciasto masłem i zostawiamy półcentymetrowy margines z każdej strony.
- Składamy ciasto na trzy - najpierw 2/3 na pół, a potem tak złożone dwie warstwy przykrywamy trzecią. Zlepiamy brzegi i rozwałkowujemy. Smarujemy masłem i ponownie składamy jak poprzednio. Wkładamy do lodówki na 45 minut. Rozwałkowywanie, smarowanie i składanie powtarzamy 3 razy, za każdym razem schładzając złożone ciasto przez pół godziny. Po ostatnim rozwałkowaniu umieszczamy ciasto w lodówce na co najmniej 5 godzin.
- Przygotowujemy nadzienie. Biały mak i orzechy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy, a po kwadransie odcedzamy je przez drobne sitko. Następnie przekładamy do blendera i wraz z migdałami mielimy na gładką masę. Kolejny krok to utracie masy marcepanowej z cukrem pudrem. Dodajemy potem masę makową, kandyzowaną skórkę pomarańczową i pokruszone ciasteczka biszkoptowe, mieszając całość ze śmietaną. Nadzienie ma wyjść miękkie, a nie płynne, dlatego śmietanę powinniśmy dodawać stopniowo.
- Po upływie 5 godzin wyciągamy ciasto z lodówki, dzielimy je na pół i wałkujemy na dwa prostokąty. Z każdego z nich wycinamy po 6 trójkątów.
- Trójkąty musimy posmarować masą makową, a następnie zwijamy je od dłuższego brzegu ku wierzchołkowi trójkąta.
- Rogale smarujemy jajkiem roztrzepanym z mlekiem i pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza, aż będą złote.
- Na koniec przygotowujemy lukier. W tym celu cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny, aż będzie śnieżnobiały. Konsystencję możemy regulować, dodając gorącą wodę.
- Wyciągamy rogale z piekarnika i gdy jeszcze są ciepłe, polewamy lukrem i posypujemy siekanymi orzechami lub migdałami.
Zobacz też:
Seniorzy powinni jeść garść dziennie. Zapobiegają anemii i spowolniają proces starzenia
Tak rybę po grecku przygotowuje Magda Gessler. Jest obłędnie pyszna
Jajko sadzone z mikrofalówki zawsze się udaje. Smakiem na głowę bije to z patelni