Tak zrobisz biszkopt bez mąki. Wyrośnie duży i puszysty
Biszkopt to podstawowy wypiek, na którego bazie robimy ciasta i torty przekładane aksamitnymi kremami. Każda gospodyni marzy o tym, aby wyrósł duży i puszysty. W czasach PRL-u nie zawsze używano do niego mąki pszennej. Zastępowano ją innym, nietypowym dodatkiem, uzyskując zwartą konsystencję.
Ziemniaki są popularnym produktem, używanym w polskiej kuchni. Wiele osób nie wyobraża sobie obiadu bez tych warzyw. Mało kto jednak wie, że można robić ciasta na ich bazie. Tyczy się to również biszkoptu. Wyjdzie idealny, jeśli dodamy do masy ugniecione kartofle.
Bezglutenowy biszkopt, czyli taki bez dodatku mąki, warto zrobić, ponieważ w przeciwieństwie do tego tradycyjnego na długo zachowuje swoją świeżość. Poza tym łatwiej się go kroi , nie ulega kruszeniu i wysuszeniu.
Dużą zaletą biszkoptu z ziemniaków jest również to, że zawsze wychodzi puszysty, nieopadający. Jeśli chcemy, żeby wyglądał jeszcze ciekawiej, to zastąpmy żółte kartofle fioletowymi. Polecamy też dodatek kakao dla uzyskania ciemnego koloru i lepszego smaku.
Do tego wypieku najlepiej ugotować kartofle dzień wcześniej i odłożyć je do lodówki. Zdążą wówczas zgromadzić skrobię oporną, odpowiednią dla osób mających problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru.
Skrobia oporna powoduje zmniejszanie wydzielania insuliny, a także spowalnia proces wchłaniania glukozy. Poza tym pozytywnie wpływa na odporność, pracę jelit i obniża poziom "złego cholesterolu".
Produkty na bezglutenowy biszkopt na pewno każdy z nas ma już w swojej kuchni. Podstawowym składnikiem tego wypieku są kartofle, a dokładniej purée ziemniaczane.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia ziemniaczanego biszkoptu? Oto lista:
- 500 g purée z ziemniaków;
- 3 jajka;
- 3/4 szklanki cukru;
- 1 opakowanie cukru waniliowego.
Na początek musimy jeszcze raz zblendować purée, aby uzyskać puszystą masę ziemniaczaną. Następnie oddzielamy żółtka od białek i ucieramy je z cukrem waniliowym - musi powstać puszysty i jasny kogel-mogel.
W kolejnym kroku kogel-mogel mieszamy z ziemniakami. Z kolei białka ubijamy do momentu uzyskania sztywnej piany i dopiero w takiej postaci dodajemy je do masy ziemniaczano-jajecznej.
Potem smarujemy formę masłem i oprószamy ją bułką tartą. Przelewamy do niej masę i pieczemy biszkopt w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Wypiek musi mieć złocisty kolor.
Zobacz też:
Ten biszkopt zrobisz na patelni. Wyjdzie puszysty jak chmurka
Tak zrobisz rosę na serniku. Jeden szczegół ma znaczenie
Piana z białek nie chce się ubić? Wystarczy, że wyeliminujesz ten błąd