Reklama
Reklama

Tak przechowasz ciasta po świętach. Uwaga! Nie każde można mrozić

Przygotowując pyszności na święta Bożego Narodzenia, najczęściej przesadzamy, aby mieć pewność, że gościom niczego nie zabraknie. Nadmiar wypieków, wędlin, pierogów czy sałatek może zostać podzielony pomiędzy przyjezdnych lub systematycznie zjadany. Trzeba jednak wiedzieć, jak przechować żywność, by się nie zepsuła. Nie wszystkie ciasta można na przykład mrozić. Co więc zrobić z każdym z nich? Podpowiadamy.

Wiele ciast możemy przechowywać w zamrażalniku nawet przez kilka miesięcy. Nie musimy się więc obawiać, że nadmiar świątecznego jedzenia się zmarnuje, a jednocześnie będziemy zawsze przygotowani na niespodziewane odwiedziny gości. Sposób przechowywania zależy od rodzaju ciasta — inaczej trzeba postąpić z piernikiem, a inaczej na przykład z bezą. Co zrobić z nadmiarem ciasta po świętach?

Takich ciast nie wolno mrozić. Przygotuj je na samym końcu

Do tradycyjnych ciast i deserów świątecznych należy między innymi sernik, makowiec, piernik, miodownik czy keks. Wiele osób serwuje jednak ciasta z innymi masami, galaretkami, przyprawami, a nawet owocami. Niektóre wypieki, trafiając na wigilijny czy bożonarodzeniowy stół, mają już kilka dni, ponieważ zostały przygotowane wcześniej. Tym bardziej trzeba zatem wiedzieć, jakie ciasta, w jaki sposób i jak długo można przechowywać.

Przechowywanie ciasta z kremem jest najbardziej problematyczne. Najlepiej przygotować je najpóźniej, jak to możliwe, ponieważ nie nadają się do mrożenia. Nie powinny być też długo trzymane w lodówce — najlepiej maksymalnie dwa dni. Zasada ta dotyczy nie tylko ciast z kremem, ale też z galaretką czy bezą.

Czytaj też: Plamy z barszczu na obrusie? Szybko usuniesz je tym domowym sposobem 

Przechowywanie ciasta. Jak to robić poprawnie?

Kruche ciasto można przygotować wcześniej i zamrozić, gdy jeszcze będzie surowe. Gdy zostanie upieczone, powinno być trzymane w suchym i chłodnym miejscu. Zasada ta dotyczy również ciastek, ale wyłącznie w sytuacji, gdy jeden i drugi przysmak nie ma żadnych dodatków. Wówczas kruche ciasto będzie się nadawało do spożycia nawet przez 2 tygodnie. Jeśli jednak trafią do niego dodatki (na przykład przygotujemy szarlotkę) okres zdatności do spożycia skraca się i to znacznie. W chłodnym miejscu i pod przykryciem ciasta takie wytrzymają przez 3-4 dni. Można je też zamrozić.

Ciasto drożdżowe należy zaś przenieść w chłodne miejsce i przykryć ściereczką, aby nie wyschło. W ten sposób wytrzyma nawet tydzień. Może też trafić do zamrażalnika. Podobnie zresztą jak sernik. Jeśli w domu jest wysoka temperatura, sernik trzeba umieścić w lodówce. Jeśli jednak możemy go przechować w chłodnym miejscu, przenieśmy go tam i przykryjmy.

Najtrwalsze są niewątpliwie pierniki. Prosty piernik - owinięty w ściereczkę i przeniesiony w chłodne miejsce - można przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Gotowe pierniczki wytrzymają zaś do kilku tygodni w metalowej puszce. Jeśli zaś przygotowaliśmy jedynie surowe ciasto na pierniczki, można je z powodzeniem umieścić w zamrażalniku.

Zobacz też:

Większość osób myśli, że są niedojrzałe. Smakują obłędnie i są pełne witamin

Nie przepłacaj. Gofry z tego przepisu wyjdą smaczniejsze i tańsze niż nad morzem

Lepszych kotletów mielonych nie jadłeś. Sekretem jest ten owoc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasta | ciasta bez pieczenia