Moja babcia wie, jak zagęścić dżem. Nie chodzi o dodatki, lecz o sposób gotowania
Chcesz, żeby twój dżem miał odpowiednią konsystencję? Zanim zabierzesz się za robienie smarowidła, poznaj niezawodny, babciny patent na zagęszczenie. Babcia nigdy nie używała specyfików, a zawsze we właściwy sposób gotowała owocowe przetwory. Możesz jednak wybrać swoją ulubioną metodę.
Najtrudniejszym etapem w robieniu dżemu jest jego zagęszczanie. Zanim zabierzemy się za przetwory, warto poznać kilka trików kuchennych na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Jednym ze sposobów podzieliła się ze mną moja babcia. Sam zdecyduj, który patent będzie dla ciebie najlepszy. Ja wybieram ten bez dodatków.
Pierwszym produktem zagęszczającym dżem jest pektyna, zarówno ta naturalna, jak i spożywcza. Składnik ten występuje w owocach i odpowiada za żelowanie.
Jeśli robimy dżem z owoców o niskiej zawartości pektyny np. z truskawek, malin, borówek, wiśni, gruszki czy brzoskwini, to warto dodać owoc, który ma dużą zawartość wspomnianego składnika. Mowa o jabłku, agreście, porzeczce oraz pigwie. Możemy też użyć pektyny spożywczej, dostępnej w sklepach, występującej w formie płynnej lub proszkowanej.
Drugim produktem zagęszczającym jest żelatyna, którą wystarczy namoczyć w zimnej wodzie i następnie dodać do gorącego dżemu. Pamiętajmy jednak, że konsystencja smarowidła z tym dodatkiem może być inna, niż ta zrobiona tradycyjnymi metodami.
Dżem można zagęścić również galaretką. Musimy wsypać ją do garnka z gorącym dżemem i równomiernie rozprowadzić po jego powierzchni. Taką mieszankę ponownie stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia, ciągle mieszając.
Nowoczesnym sposobem zagęszczania dżemu jest użycie proszku agar-agar, czyli zagęszczacza roślinnego, pozyskiwanego z wodorostów. Podobnie jak żelatynę - należy rozpuścić go w wodzie i dodać do przetworu. Już po kilku minutach konsystencja ulegnie zmianie. Pamiętajmy jednak, aby przestrzegać proporcji, ponieważ zbyt duża ilość tego produktu spowoduje, że smarowidło będzie twarde, a więc trudne do rozsmarowania.
Inną, nowoczesną metodą jest wsypanie do gorącego dżemu nasiona chia, które mają właściwości żelujące ze względu na dużą zawartość błonnika. Smarowidło uzyska odpowiednią konsystencję, gdy nasiona napęcznieją.
Jeśli nie chcesz dodawać do swojego dżemu powyższych dodatków, to skorzystaj z tradycyjnej metody babci, polegającej na odpowiednim gotowaniu dżemu. Jak zatem gotować te owocowe przetwory?
Dżem należy gotować na małym ogniu. Babcia robiła to nawet przez kilka dni. W czasie tak wolnego gotowania woda odparowuje z owoców, dzięki czemu uzyskujemy idealną konsystencję. Żeby smarowidło nie uległo przypaleniu, musimy często je mieszać.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki