Reklama
Reklama

Mało kto wie, że są jadalne, a to jedne z najzdrowszych owoców. Rosną w Polsce

Witamina A, C, K, E… Niewiele z owoców ma w sobie wszystkie te składniki. Łącząc to ze znacznymi ilościami żelaza, wapnia, magnezu, potasu, miedzi i cynku, otrzymujemy prawdziwą „bombę zdrowia”. Który z owoców to wszystko zawiera?

Owocem, który z pewnością można zaliczyć do grona produktów określanych "superfoods", zalicza się rokitnik. Jest bogaty w rozmaite witaminy i minerały oraz wiele innych zdrowych związki, na przykład przeciwutleniacze, które chronią organizm m.in. przed starzeniem i chorobami takimi jak: nowotwór i choroba serca.

Oprócz samego owocu wiele cennych elementów zawierają nasiona i liście rokitnika. Dotyczy to fitosteroli, które blokują wchłanianie cholesterolu do organizmu. Ze względu na te właściwości niebywale popularną formą wykorzystywania rokitnika, jest używanie go jako olejku.

Gdzie w Polsce rośnie najzdrowszy z owoców?

W naszym kraju rokitnik rośnie przede wszystkim w okolicach basenu Morza Bałtyckiego. W naturalnych warunkach można natknąć się na niego na wydmach, czy klifach. Z tego względu rokitnik często kojarzy się z Gdańskiem i Trójmiastem. 

Warto wiedzieć, że od 2014 roku rokitnik w Polsce został objęty ochroną częściową. Co to oznacza dla osób zebraniem tego zdrowego owocu? Trzeba mieć na uwadze, że w momencie zauważenia rokitnika, można go zebrać np. tylko do celów spożywczych lub zielarskich. Oczywiście legalna jest uprawa rokitnika.

Najważniejsze informacje o wyjątkowo zdrowym owocu

Rokitnik zwyczajny ma nazwę botaniczną Hippophae rhamnoides. To kolczasty krzew, który osiąga od 3 do 4 metrów wysokości. Jego nazwa botaniczna wywodzi się poniekąd z mitologii, w której doceniano owoc jako wspaniały pokarm dla koni ("koń" po grecku to "hippos"). Zwierzęta dzięki spożywaniu rokitnika miały piękną, błyszczącą sierść.

Jeszcze kilka dekad temu rokitnik był rośliną występującą tylko w warunkach naturalnych. Aktualnie jego sadzeniem zajmuje się Urząd Morski. Dzieje się tak ze względu na to, że rokitnik bardzo dobrze i naturalnie zabezpiecza skarpy przed osuwaniem.

Cechą szczególną rośliny jest to, że świetnie znosi trudne warunki uprawy. Co ciekawe, największym zagrożeniem dla rokitnika jest cień, a także... ludzie. Nie można jednak dziwić się częstotliwości, z jaką zrywane są owoce tej rośliny. Wielu nielegalnych zbieraczy motywują do tego liczne właściwości, które są pomocą w utrzymaniu zdrowia.

Jak uprawiać i kiedy zbierać zdrowe owoce?

Rokitnik to roślina dwupienna. Oznacza to, że jeśli ktoś chce zacząć hodować okaz we własnym ogródku, to musi uwzględnić umieszczenie w glebie zarówno krzewów żeńskich, jak i męskich. Przy czym zakwitną tylko odmiany żeńskie.

Owoce rokitnika można zbierać w okresie przejściowym pomiędzy wrześniem a październikiem. Najprostszym sposobem na pozyskiwanie owoców jest ucinanie gałązek sekatorem, mrożenie i późniejsze ściąganie rokitnika.

Jak wykorzystać właściwości najzdrowszego owocu w Polsce?

Rokitnik to małe, pomarańczowe kuleczki, które nadają się do spożywania w surowej formie, a także jako przetwory. Mają kwaśny i cierpki smak i są cennym źródłem witamin i minerałów m.in. garbników, antocyjanów i witaminy C. 

Właściwości rokitnika można wykorzystać do wspierania układu odpornościowego, wzroku, gojenia się ran po trądziku, czy funkcjonowania układu krążenia. Jego stosowanie zaleca się także osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi, czy wrzodami żołądka.


Zobacz też:

To ciasto bez pieczenia zrobisz w kwadrans. Potrzebujesz tylko 5 składników

​Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę

Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce