Jest nazywana "bożą rośliną". Pomaga w leczeniu koronawirusa, cukrzycy i nowotworów
„Boża roślina” to określenie, które przypisano czarnuszce. Jej wyjątkowe właściwości odkryli już starożytni Egipcjanie, którzy uważali, że jest ona cudownym lekiem na wszystkie schorzenia. Do dziś jest ona wykorzystywana w medycynie naturalnej i doceniana przez dietetyków. Jakie działanie ma czarnuszka i dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety?
- Czarnuszka siewna jest określana również jako czarny kminek czy kolendra rzymska. Roślinę stosuje się jako przyprawę, a także w ziołolecznictwie. Nigella sativa naturalnie występuje w południowo-zachodniej Azji oraz w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego.
- Smak czarnuszki jest ostry, podobny do kopru włoskiego i gałki muszkatołowej. Nasiona rośliny są prażone i mielone. Właśnie tak powstaje powszechnie używana przyprawa. Dodaje się ją m.in. do ryżu, pieczywa i słodkich wypieków. Czarnuszkę dodaje się też do produktów medycznych na bazie ziół.
Czarnuszkę stosuje się w leczeniu rozmaitych zaburzeń, chorób, a także problemów z układem oddechowym i przewodem pokarmowym. Działanie rośliny pomaga też w zwalczaniu przypadłości związanych z funkcjonowaniem nerek i wątroby oraz układu sercowo-naczyniowego.
Nasiona czarnuszki stymulują też produkowanie energii przez organizm. Pomagają odzyskać siły po zmęczeniu i redukują przygnębienie. Dotyczy to zarówno nasion rośliny w standardowej formie, jak i w postaci olejku.
Czarnuszkę stosowały rdzenne ludy z krajów Azji Południowo-Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu. Używano ją podczas leczenia wielu chorób, w tym astmy, zapalenia oskrzeli oraz reumatyzmu i innych przypadłości zapalnych.
To właśnie ze względu na tak szerokie spektrum działania czarnuszkę nazwano po arabsku "habaat 'al birakih", co oznacza w tłumaczeniu na polski "nasiona błogosławieństwa", czy używane w Polsce "boża roślina".
Z czarnuszki produkowano też nalewki. Ze względu na składniki znajdujące się w nasionach, płyn pomagał w zwalczaniu niestrawności, utraty apetytu, biegunce, czy nawet zaburzeniach miesiączki lub usuwania robaków. Natomiast zewnętrznie olej z czarnuszki używano jako środek antyseptyczny i miejscowo znieczulający.
Badania opublikowane na PMC PubMed Central i wspierane przez Deanship of Scientific Research, King Abdulaziz University, Jeddah w Arabii Saudyjskiej potwierdziły działanie farmakologiczne czarnuszki. Podkreślono jednak, że konieczne są dalsze badania w celu dokładniejszego zbadania mechanizmu działania nasion.
Zobacz też:
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki
W PRL-u nie mogło zabraknąć na stole tego ciasta. Jest pyszne i banalnie proste do zrobienia