Reklama
Reklama

​Zmiana dat wypłat emerytur w lutym. ZUS szybciej wyśle seniorom pieniądze

Nabycia prawa do emerytury jest równoznaczne z określeniem dnia, w którym senior otrzymuje świadczenie. Przez cały okres jej pobierania pieniądze przychodzą na konto bądź przynosi je listonosz w ten sam dzień. Dowiedz się, dlaczego w lutym Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmieni termin wypłat niektórym seniorom.

Kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury?

Wypłaty świadczeń, zarówno emerytur, jak i rent, przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odbywają się w ustalone dni miesiąca. Jest to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jednak w tych założeniach nie są uwzględnione dni wypadające w święta oraz w weekendy. W momencie, gdy dzień wypłaty emerytury przypada właśnie w dzień wolny od pracy, seniorzy nie dostaną swoich pieniędzy. Z tego względu zostało wprowadzone rozwiązanie, które pozwoli seniorom wcześniej otrzymać świadczenia.

Sprawdź również: Szykują się zmiany w emeryturach. Kto dostanie prawie dwukrotną podwyżkę świadczenia?

Ci seniorzy dostaną w lutym emerytury wcześniej

W lutym 2024 roku dwa z wymienionych wcześniej siedmiu terminów przypadają w dni wolne od pracy. Jest to 10 lutego, który wypada w sobotę oraz 25 lutego, który wypada w niedzielę. Seniorzy, którzy otrzymują świadczenie w tych terminach, dostaliby pieniądze później, co mogłoby zaburzyć funkcjonowanie ich domowych budżetów. Właśnie z tego względu otrzymają oni pieniądze w innych dniach. Do osób, które pobierają emerytury 10 dnia miesiąca, w lutym pieniądze trafią w piątek 9 lutego. Z kolei do seniorów, którzy otrzymują świadczenia 25 dnia miesiąca, pieniądze trafią w piątek 23 lutego.

Co z emerytami pobierającymi świadczenia z KRUS?

Większość emerytów w Polsce otrzymuje świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednak jest również spora grupa seniorów, którym środki przekazuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak terminy wypłat świadczeń są w tym przypadku takie same. Oznacza to, że również w lutym osoby, które otrzymują pieniądze z KRUS 10 i 25 dnia miesiąca, dostaną środki odpowiednio 9 i 23 lutego.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy