Reklama
Reklama

Szykują się zmiany w emeryturach. Kto dostanie prawie dwukrotną podwyżkę świadczenia?

Każda osoba pobierająca emeryturę, która spełni tylko i wyłącznie jeden warunek, dostanie specjalny dodatek do świadczenia. Jest on naprawdę wysoki, jednak wiąże się z nim pewien haczyk. Rząd właśnie chce go zmienić. Sprawdź, kiedy można spodziewać się zmian w świadczeniu honorowym i kogo będą dotyczyły.

Komu przysługuje świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe to specjalny dodatek do emerytury, który przysługuje wszystkim świadczeniobiorcom spełniającym jeden warunek — mają ukończone 100 lat. Po jego spełnieniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie co miesiąc przelewał na konto stulatka pokaźną kwotę. Dodatkowo nie świadczeniobiorca nie musi składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Sprawdź również: W czasach PRL każdy miał ją w szafie. Dziś może być warta nawet 12 tysięcy złotych

Kwota świadczenia honorowego jest równowartością wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Niestety dla stulatków nie jest ono waloryzowane, więc kwotę, którą otrzymają w momencie przyznania świadczenia honorowego, będą dostawać przez cały czas jego pobierania, czyli do momentu śmierci.

Zmiany w świadczeniu honorowym. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Właśnie zmianę tej ostatniej kwestii ma rozważać rząd. Zgodnie z pojawiającymi się opiniami wysokość świadczenia honorowego ma zostać wyrównana. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rozbieżność kwotowa między świadczeniami może wynosi naprawdę sporo. Dla osób, które nabyły prawo do świadczenia honorowego między 1 marca 2012 a 28 lutego 2013 roku, jego kwota wynosi 2974,69 zł. Natomiast stulatkowie, którzy otrzymali świadczenie między 1 marca 2023 a 29 lutego 2024 roku, otrzymują co miesiąc 5540,25 zł.

Od 1 marca 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie może przekroczyć 6 tys. zł. Oznacza to, że przyszli stulatkowie mogą pobierać nawet dwukrotnie wyższe świadczenie, niż ci, którzy ukończyli sto lat w 2012 roku. Kiedy można się spodziewać zmian? Na ten moment nie padł żaden termin, ani konkretny pomysł na rozwiązanie tego problemu. Na problem braku regulacji świadczenia honorowego wskazał wiceminister rodziny. Należy więc czekać na dalsze informacje w tej sprawie ze strony rządu.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | seniorzy