Reklama
Reklama

​Zła wiadomość dla emerytów. Nie każdy dostanie czternastą emeryturę w 2024 roku

Trzynasta i czternasta emerytura na stałe wkomponowały się w budżety domowe polskich emerytów. Wynika to przede wszystkim ze zmian ustawowych, które to zagwarantowały. Jednak wielu seniorów może się zdziwić, gdyż nie każdy z nich otrzyma czternastkę. Sprawdź, kto nie dostanie dodatkowej emerytury w 2024 roku.

Czternasta emerytura — kiedy będzie wypłacana i ile wyniesie?

Podobnie, jak w latach ubiegłych, wypłata czternastej emerytury odbędzie się na jesień. Prawdopodobnie będzie to wrzesień lub październik tego roku, jednak na dokładne informacje trzeba jeszcze poczekać. Wiadomo jednak, że będzie to kwota 2650 zł w przypadku pełnej emerytury. Po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy (12 proc.) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) emeryci otrzymają "na rękę" ok. 2200 zł. Ta maksymalna kwota jest przewidziana dla osób, które otrzymują na co dzień świadczenie nie wyższe niż 2900 zł brutto. Seniorzy, którzy przekraczają ten próg, będą mieli pomniejszoną kwotę czternastki zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Sprawdź również: Podwyżki opłat najbardziej dotkną seniorów. Wielu z nich będzie musiało zostać w domu

Kto nie dostanie czternastej emerytury w 2024 roku?

Zgodnie z powyższym, emeryci, których świadczenie przekracza 2900 zł brutto, będą mieli obniżoną czternastkę o złotówkę za każdą złotówkę przekroczenia. Dla osób, których comiesięczna emerytura przekracza 5550 zł brutto, oznacza to brak wypłaty choćby złotówki czternastej emerytury. Warto również podkreślić, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne nie przysługuje prokuratorom i sędziom. Wynika to z faktu, że formalnie znajdują się oni w stanie spoczynku, a nie mają nabytych praw emerytalnych lub innych świadczeń, które uprawniają do otrzymywania emerytury.

Zobacz też:

​ZUS wyliczył ci zbyt niską emeryturę? Złóż wniosek i zyskaj dodatkowe pieniądze, które ci się należą

Lubisz chodzić do kina? Szykuj się na podwyżki. Ceny biletów idą ostro w górę

​Ponad 3000 zł rocznie więcej do emerytury. Uprawnieni muszą tylko złożyć wniosek, ale nie do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy | zasiłek