Reklama
Reklama

​Wymiana opon na zimowe spustoszy portfele kierowców. Wzrost nawet o 50 proc.

Za oknami szaro, zimno i coraz częściej pada, taka pogoda nie tylko oznacza nadejście jesieni, ale także nieubłaganie nadchodzący czas wymiany opon na zimowe. W 2023 roku usługi wulkanizatorskie mają być o wiele droższe w porównaniu z ubiegłymi latami. Sprawdź, ile zapłacisz za wymianę opon z letnich na zimowe.

Co prawda największe kolejki u wulkanizatorów tworzą się, gdy spadnie pierwszy śnieg, to w tym roku temat wymiany opon wypływa dużo szybciej. Niestety chodzi o podwyżki, jakie czekają wszystkich kierowców w tym aspekcie.

Kierowcy dostaną po kieszeniach. Za wymianę opon zapłacą nawet o połowę więcej

Zdecydowana większość polskich kierowców zmienia opony co sezon, tak wynika z opublikowanego w zeszłym roku badania firmy Goodyear. Według amerykańskiego przedsiębiorstwa 82 proc. Polaków jeździ na oponach sezonowych, natomiast 15 proc. zdecydowało się korzystać z ogumienia całorocznego. Na szczęście tylko 2 proc. jeździ cały rok na oponach zimowych, a jedyni 1 proc. cały rok na oponach letnich.

Sprawdź również: Zwrot pieniędzy za prąd. Kto może na niego liczyć?

W tym roku ta zdecydowana większość polskich kierowców będzie musiała głębiej sięgnąć do kieszeni podczas wizyty u wulkanizatora. W porównaniu do ubiegłego roku ceny zwiększyły się aż o około 20 proc. Oczywiście największy wpływ na wzrost cen ma inflacja, jednak jest również drugi powód, który na pierwszy rzut oka może być niezauważalny.

Nie zmieniasz regularnie opon? W takim razie wszyscy kierowcy zapłacą więcej

Według wielu osób na podwyżki usług wulkanizatorskich wpływa również zeszły sezon wymiany opon, a dokładnie wiosna 2023 roku. Ze względu na przedłużające się niekorzystne warunki atmosferyczne wielu kierowców tak długo zwlekało z wymianą, że ostatecznie przez całe lato jeździli na ogumieniu zimowym. Z tego względu teraz nie będą musieli wymieniać opon z letnich na zimowe. Dla warsztatów jest to podwójna strata, za którą będą musieli zapłacić właściciele pojazdów, którzy będą teraz wymieniać opony.

Sprawdź również: Możesz dostać pieniądze na wymianę starego dachu. Jest tylko jeden warunek

Kierowcy, którzy unikali wizyty u wulkanizatora od 2021 roku, w tym zdziwią się jeszcze bardziej. Szacunkowo wzrost cen za wymianę opon między 2021 a 2023 rokiem wynosi w wielu miejscach około 50 proc. Z podwyżką cen będziemy się także musieli liczyć, jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych usług wulkanizatorskich. W porównaniu do poprzedniego roku cena przechowywania opon wzrosła o ok. 20 proc., usługa door-to-door o niemal 30 proc., z kolei za utylizację zużytych opon trzeba zapłacić niemal 55 proc. więcej.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze