Reklama
Reklama

Wiele osób nie wie o tej uldze. Pozwala odliczyć od podatku meble i sprzęt AGD

15 lutego przypada pierwszy dzień, w którym możemy rozliczyć PIT za 2023 rok. Wszyscy, którzy w zeszłym roku kupili pralkę, lodówkę, czy meble mogą odliczyć je od podatku w ramach jednej z ulg. Trzeba jednak zająć się tym samodzielnie – fiskus nie zrobi tego za nas. Czym jest ulga mieszkaniowa i co można odliczyć od podatku w jej ramach?

Ulga mieszkaniowa. Komu przysługuje?

W ramach ulgi mieszkaniowej polscy podatnicy mogą odliczyć w rocznym zeznaniu wydatki przeznaczone na tzw. cele mieszkaniowe. To przede wszystkim zakup własnego domu czy mieszkania, remont dotychczasowego lokalu, czy nabycie gruntu pod przyszłą budowę. 

Ulga mieszkaniowa pozwala odliczyć podatek, który trzeba zapłacić przy sprzedaży nieruchomości – o ile pieniądze ze sprzedaży wydamy na nowe mieszkanie, albo remont czy przebudowę naszego dotychczasowego lokalu. Z ulgi nie skorzystają więc flipperzy. 

Ulgę mieszkaniową należy wskazać w deklaracji PIT-39.

Zgodnie z treścią interpretacji podatkowej z października 2021 roku do celów mieszkaniowych zaliczają się nie tylko całe nieruchomości czy generalne remonty, ale także doposażenie obecnego mieszkania w niektóre sprzęty i akcesoria. Warunkiem jest jednak wykazanie, że wydane w ten sposób pieniądze pochodzą ze sprzedaży nieruchomości w ciągu ostatnich 3 lat (licząc od końca danego roku podatkowego). Co można odliczyć od podatku w opisywanej uldze?

Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

Podstawowe przedmioty odliczeń to w tym przypadku zakup mieszkania, domu, gruntu czy prawa własnościowego do lokalu. Wysokość poniesionych wydatków można powiększyć również o spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami. 

Lista dostępna na stronach Ministerstwa Finansów wskazuje jednak na szereg mniejszych wydatków, które również można wykazać w rozliczeniu PIT za 2023 rok. To m.in.:

  • kuchenka gazowa, gazowo-elektryczna lub indukcyjna;
  • piekarnik, zmywarka, lodówka czy pralka (duże AGD)
  • szafka stanowiąca element mocowania umywalki;
  • elementy oświetlenia, w tym taśmy LED i oczka halogenowe;
  • okapy i pochłaniacze;
  • meble "pod wymiar".

Wydatki, jakie można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej, obejmują nie tylko zakup, ale też montaż wypisanych powyżej urządzeń. Trzeba pamiętać, że od PITu nie odliczymy drobnych elementów wyposażenia AGD takich jak tostery, czajniki elektryczne czy ekspres do kawy.

Przeczytaj równieżTwoje mieszkanie jest ciemne? W ten sposób rozjaśnisz je bez wydawania fortuny

W razie niepewności warto dokładniej zapoznać się z interpretacją oznaczoną sygnaturą nr DD2.8202.4.2020, gdzie na sześciu stronach dokładnie omówiono zasady obowiązujące przy rozliczaniu ulgi mieszkaniowej

W sieci można natknąć się na wiele komentarzy wskazujących, że z jej naliczaniem bywa różnie i dużo zależy od indywidualnej oceny rozpatrującego zeznanie urzędnika. W razie ewentualnych wątpliwości warto być na nie przygotowanym i udzielić szybkiej, konkretnej odpowiedzi opartej na dokumentach wydanych przez ministerstwo.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki