Reklama
Reklama

Twoje mieszkanie jest ciemne? W ten sposób rozjaśnisz je bez wydawania fortuny

Powodów, aby zadbać o rozjaśnienie pomieszczeń, jest aż nadto. To nie tylko estetyka, ale również zadbanie o własne samopoczucie i przypływ energii do działań. Najważniejsze to dobrze czuć się we własnym mieszkaniu. Z pewnością na to wpłynie odpowiednio jasne wnętrze. W jaki sposób skutecznie je rozjaśnić, nie wydając na to fortuny? Podpowiadamy kilka skutecznych trików.

Zbyt długie przesiadywanie w ciemnym pokoju może wpływać na gorsze samopoczucie. Brak nastroju, poczucie znużenia i braku motywacji to tylko kilka skutków, które może wywołać niedobór światła. Wpuszczenie go do pomieszczeń wpłynie nie tylko na jego wnętrze, ale i Twój nastrój. Niekoniecznie potrzebna będzie do tego farba, a co więcej można to zrobić bez wielkich wydatków.  

Ważny jest kolor ścian  

Nie da się ukryć, że to właśnie kolor ścian odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygląd pomieszczenia. Jasne barwy automatycznie wpływają na jasność wnętrza. Tak więc zmiana koloru ścian wydaje się być najłatwiejszym rozwiązaniem.  

Jeśli możesz sobie pozwolić na mały remont, przemaluj ściany i sufit na biało. W przypadku, gdy nie jest to lubiany przez Ciebie kolor, dobrym rozwiązaniem są również jasny beż oraz inne pastelowe kolory. Do tego kilka przemyślanych dodatków i wnętrze pokoju będzie nie do poznania. Co w przypadku, jeśli nie możesz przemalować ścian? 

Przeczytaj również: Wybrano najmodniejszy kolor wnętrz. W 2024 r. będzie królował w mieszkaniach

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze bez użycia farby? 

Na szczęście wcale nie trzeba do ręki brać pędzla malarskiego, aby wpuścić odrobinę światła do swojego mieszkania. Wystarczy przeprowadzić kilka drobnych zmian, a w Twoim pokoju zagości przytulny blask.  

Na samym początku warto przyjrzeć się źródłom światła. Im jest ich więcej, tym lepiej. Poza lampą na suficie warto również postawić na inne źródła światła. Może to być lampka na biurku albo stojąca lampa przy sofie. Ogromne znaczenie ma również źródło naturalnego światła. Jeśli posiadasz małe okno, zadbaj, aby nie było one zasłonięte topornymi zasłonami.  

Zwróć również uwagę na meble. W kolorze ciemnym zmniejszają optycznie pokój. Ich zbyt duża wielkość może zasłonić potencjalne źródła światła. Postaw więc na jasne i lekkie meble. Fronty o wysokim połysku będą je odbijały i tym samym w całym pomieszczeniu będzie jeszcze jaśniej. Obicia krzeseł i sofy również powinny być w jasnych barwach.  

Przeczytaj również: Była symbolem PRL-u, dziś znów wraca do łask. Do jakiego wnętrza pasuje?

Skuteczne triki na większy i jaśniejszy pokój  

Warto również poznać proste triki, które przy niewielkim nakładzie pieniędzy mogą przynieść efektywne rezultaty w kwestii rozjaśnienia, a także optycznego powiększenia wnętrza. Dobrze postawić na minimalizm. Im mniej przedmiotów i sprzętu w pokoju tym lepiej. Odsłonięte ściany i podłoga dają poczucie przestrzeni i tym samym pozwalają większej ilości światła wpaść do pomieszczenia.  

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie przeszklonych drzwi, a także powieszenie luster. Doda to elegancji wnętrz, a także optycznie powiększy i rozjaśni pokój. Dodatkowo dekoracje odbijające światło wprowadzą przytulny klimat.  

Zobacz też:

Mała łazienka też może być stylowa. Wystarczy postawić na te rozwiązania

Pamiętaj o tym, wybierając oświetlenie na poddasze. Tak zyskasz jasną i funkcjonalną przestrzeń

Urządzanie balkonu. Dzięki tym dodatkom zmieni się w przytulną przestrzeń relaksu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aranżacja wnętrz | oświetlenie | dekoracje