Reklama
Reklama

​Waloryzacja emerytur już za dwa tygodnie. Ile pieniędzy dostaną seniorzy?

Na waloryzację emerytur czeka prawie 10 milionów Polaków. Jej celem jest podniesienie wysokości świadczeń tak, by w możliwie najlepszy sposób odpowiadały podwyżką cen. W tym roku rekordu nie będzie, ale większość seniorów zauważy podwyżkę. Sprawdź, ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2024 roku.

Rekordowo już było, ale i tak jest dużo

Tegoroczna waloryzacja  będzie miała miejsce od 1 marca 2024. Nie będzie tak wysoka jak w ubiegły roku, gdy wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,4 proc.  Mimo to w tym roku podwyżki nadal powinny być zauważalne i realnie wpłynąć na budżety domowe seniorów. Szczególnie że wraz ze wzrostem świadczenia minimalnego, wzrośnie również wysokość trzynastej emerytury, której kwota i termin wypłaty zostały potwierdzone.

Sprawdź również: Wielu seniorów będzie musiało z tego powodu zostać w domach. Szykują się ogromne podwyżki

Ile wyniesie waloryzacja świadczeń w 2024 roku?

Znamy już dwa czynniki, które są wymagane do ustalenia wskaźnika waloryzacji. Jest to średnia roczna inflacja emerycka oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W pierwszym przypadku wskaźnik wynosi 11,9 proc., natomiast wzrost wynagrodzeń nastąpił o 1,1 proc., jednak do obliczenia inflacji wykorzystuje się jedynie 20 proc. tej wartości. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji emerytur w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 12,12 proc.

Wskaźnik waloryzacji ma być nie mniejszy niż 12,3 proc. Nawet jeśli założymy, że ostatecznie będzie on wynosił 12,12 proc., oznacza to, że minimalna emerytura od 1 marca 2024 roku wzrośnie z poziomu 1588,44 zł do poziomu 1780,96 zł. Wzrost o 192,52 zł odczują wszyscy seniorzy otrzymujący najniższe świadczenie

Osoby o wyższych świadczeniach mogą liczyć na znacznie większy zastrzyk gotówki. Wyliczono, że w przypadku emerytów otrzymujących co miesiąc z ZUS emeryturę w wysokości 8000 zł brutto, świadczenie wzrośnie aż o 969,60 zł.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy