Reklama
Reklama

W tym roku waloryzacja emerytur była rekordowa. Na jaką podwyżkę mogą liczyć emeryci w 2024?

Każdego roku waloryzacja rent i emerytur rozpala zmysły wszystkich nad Wisłą. Nic dziwnego, gdyż comiesięczne świadczenia emerytalne pobiera niemal osiem milionów Polaków, a ta liczba stale rośnie. Sprawdź, na jaki wzrost emerytury w przyszłym roku mogą liczyć miliony świadczeniobiorców i kiedy dostaną podwyżki.

Waloryzacja w marcu jest pewna. Ile więcej dostaną emeryci?

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala wskaźnik waloryzacji emerytur, który podwyższa świadczenia wszystkim uprawnionym Polakom. Jest on obliczany na podstawie trzech stałych:

  • średnioroczną inflację ogólną,
  • średnioroczną tak zwaną inflację emerycką,
  • średnioroczny wzrost wynagrodzeń.

Na ten moment nie ma oczywiście bezsprzecznych danych dotyczących tego wskaźnika, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że wyniesie on 12,3 proc. Dodatkowo praktyczne pewne jest, że nie będzie on niższy. Co to oznacza dla milionów emerytów?

Sprawdź również: Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Sprawdź, czy masz je w portfelu

Minimalna emerytura wzrośnie z 1588,44 zł do 1783,82 zł. Oczywiście są to kwoty brutto. Oznacza to, że od marca 2024 roku emeryci dostaną "na rękę" 1623,28 zł, oznacza to, że w ich kieszeniach pojawi się miesięcznie więcej o 177,80 zł. Jest to kwota trochę niższa od zeszłorocznej, gdy waloryzacja na poziomie 14,8 proc. pozwoliła zwiększyć minimalną emeryturę o 250 zł brutto.

Co dalej z podwyżkami emerytur? Kluczowe będą decyzje polityczne

Waloryzacja emerytur w marcu jest pewną podwyżką, jednak polscy emeryci mogą liczyć na więcej okazji na dodatkowe pieniądze. Chodzi tu przede wszystkim o 13. oraz 14. emeryturę. W 2023 roku były one wypłacane odpowiednio w kwietniu oraz we wrześniu. W przyszłym roku utrzymanie tych świadczeń będzie zależało od woli politycznej przyszłego rządu. Dodatkowo na wysokość emerytur w 2024 roku może wpłynąć zapowiadane zwiększenie kwoty wolnego od podatku do 60 000 złotych. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość emerytury w 2024 roku jest wprowadzenie drugiej waloryzacji. Jeśli ziszczą się zapowiedzi wyborcze, odbędzie się ona 1 września 2024 roku na identycznych zasadach, jak ta marcowa.

Zobacz też:

​Ile tak naprawdę można zarobić w Lidlu? Sieć szuka stażystów i odsłania karty

​Od 1 marca ważne zmiany dla dorabiających emerytów. To szansa, by zarobić więcej

​Możesz zarabiać podczas zakupów w sieci. Nie wierzysz? Sprawdź, jak to zrobić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | renty | świadczenia | ZUS | seniorzy