Reklama
Reklama

W tych sytuacjach lepiej odmówić przyjęcia spadku. Inaczej czekają cię kłopoty

Spadek po zmarłym krewnym może przynieść więcej problemów niż korzyści. Nie zawsze musi bowiem oznaczać wzbogacenie się. Zdarza się również, że wraz z majątkiem dziedziczone są ogromne długi. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów fisansowych, lepiej już teraz dowiedz się, jak zrzec się spadku i ile masz na to czasu.

Odrzucenie spadku może być najlepszą opcją wtedy, gdy wraz z majątkiem zmarły krewny pozostawił po sobie ogromne długi. Aby uniknąć odpowiedzialności za jego zobowiązanie, trzeba jednak pilnować terminów. Czas na zgłoszenie oświadczenia o odrzuceniu spadku jest bowiem ograniczony prawnie przez zapisy Kodeksu cywilnego. 

Odrzucenie a zrzeczenie, czyli w jaki sposób zrzec się spadku po zmarłym krewnym?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między zrzeczeniem się a odrzuceniem spadku? Przede wszystkim, do zrzeczenia się może dojść wyłącznie za życia spadkodawcy. Spisana umowa notarialna zacznie wówczas obowiązywać w momencie śmierci bliskiej osoby. 

Jeśli natomiast chodzi o odrzucenie spadku, to jest to czynność prawna, z którą można mieć do czynienia, spadkodawca umrze. Dokonują jej osoby pełnoletnie, które dziedziczą ustawowo, albo rodzice w przypadku dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. 

W ostatniej z wymienionych sytuacji może być potrzebne uzyskanie zezwolenia na czynność prawną przekraczającą zwykłe zarządzanie majątkiem dziecka od sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich, (np. gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na odrzucenie spadku, albo spadek decyduje się przyjąć drugie dziecko).

Jakie są konsekwencje odrzucenia spadku?

Niezależnie od tego, czy zrzekniesz się spadku, czy go odrzucisz, konsekwencje będą podobne. Zostaniesz wyłączony od dziedziczenia, tj. nie dożył otwarcia spadku. Zobowiązania finansowe po zmarłym krewnym przypadną kolejnym osobom w kolejce do dziedziczenia. Być może warto więc je o naszej decyzji za wczasu poinformować... 

Niektórzy decydują się także na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że decydują się przyjąć majątek i zadłużenie wyłącznie do wysokości wartości tego majątku.

Może cię zainteresować: Ta opłata nie zadowoli działkowców. Kolejny rachunek zapłacą wyższy

Czas na odrzucenie spadku jest ograniczony

Lepiej nie zwlekaj z czynnościami prawnymi, bo czas na odrzucenie spadku jest ograniczony. Osoby w kolejce do dziedziczenia na podjęcie tej ważnej decyzji mają 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziały się o przypadającym im spadku. Jeśli podejmą taką decyzję, powinny udać się do notariusza albo sądu rejonowego. 

Dlaczego właśnie pół roku? Otóż, w tym czasie mogą dokładnie zapoznać się z tym, co konkretnie obejmuje majątek zmarłego krewnego. Nie są to bowiem jedynie pieniądze czy nieruchomości, ale również przedmioty osobiste, obligacje, dzieła sztuki czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Czytaj również: Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Tak zmienią się nasze rachunki za gaz

Kiedy odrzucenie spadku nie obowiązuje?

W niektórych sytuacjach odrzucenie spadku jest bezskuteczne np. gdy pokrzywdzeni zostaliby wierzyciele. Każdy z nich może bowiem zażądać, aby dokument ten został uznany za nieważny w stosunku do niego.

I pamiętaj jeszcze o jednej kwestii. Nigdy nie decyduj się na odrzucenie spadku jeszcze przed odnalezieniem testamentu. Jeżeli złożysz ten dokument przedwcześnie, ponownie nie będziesz mógł tego zrobić. Poczekaj więc, aż zostaną wyjaśnione wszystkie kwestie formalne.

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | opłaty