Reklama
Reklama

​W 2024 możesz dostać dopłatę do gazu. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim terminie

Wysokie rachunki za energię mogą być ogromnym problemem dla wielu gospodarstw domowych. Ratunkiem może być korzystanie z ogólnodostępnych świadczeń, takich jak dopłata do gazu. Jednak trzeba pamiętać o upływającym terminie. Sprawdź, kto może otrzymać dopłatę do gazu i do kiedy złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze.

Dopłata do gazu 2024. Kto może dostać pieniądze?

Zgodnie z ustawą z 7 grudnia 2023 roku w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, jednoosobowe oraz wieloosobowe gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z dopłat do gazu w 2024 roku. Do otrzymania dofinansowania konieczne jest posiadanie kotła gazowego jako głównego źródła ciepła zgłoszonego do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Obowiązywać będzie kryterium dochodowe. Zwrot będzie dotyczył podatku VAT od ceny paliwa, które zostało dostarczone do gospodarstwa domowego w pierwszym półroczu 2024 roku. 

Sprawdź również: Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin

Ile wyniesie dodatek gazowy w 2024 roku?

Wysokość dodatku gazowego w 2024 roku nie będzie jednakowa dla każdego gospodarstwa domowego. Jego ostateczna kwota będzie zależna od ceny znajdującej się na fakturze dokumentującej dostarczenie gazu. Dodatek gazowy będzie wypłacany za energię dostarczoną do gospodarstwa domowego między 1 stycznia a 30 czerwca 2024 roku

Dodatek gazowy a kryterium dochodowe. Kto nie będzie mógł liczyć na dofinansowanie?

Termin składania wniosków o dodatek gazowy minie ostatecznie 30 września 2024 roku. Do wniosku trzeba będzie dołączyć wszystkie faktury za gaz z pierwszego półrocza 2024 roku, jednak nie każde gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie. Zgodnie z ustawą w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła na pomoc mogą liczyć gospodarstwa domowe, które wykażą odpowiednio niskie dochody. Dla gospodarstw jednoosobowych jest to dochód w wysokości 2100 zł miesięcznie, natomiast w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych jest to kwota 1500 zł na osobę.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze | zasiłek