Reklama
Reklama

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek dane dotyczące średnich wynagrodzeń Polaków. Jak to zwykle bywa, gdy mówimy o statystyce, dane nie zawsze oddają to, z czym spotykamy się na co dzień. Sprawdź, ile zarabia przeciętny Polak (wg danych GUS) i jak rosło przeciętne wynagrodzenie w ostatnich miesiącach i latach.

Rekordowy marzec pod względem wynagrodzeń

Z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że średnie wynagrodzenie w Polsce w marcu 2024 roku wyniosło... 8408,79 zł. Jest to najwyższa średnia w historii publikowanych danych. Jeszcze niedawno, bo w grudniu 2023 roku, byliśmy świadkami pierwszy raz przekroczenia bariery 8 tys. zł. W styczniu i w lutym zarobki były mniejsze, jednak marzec znacznie przebił wszystkie wcześniejsze wskaźniki.

Sprawdź również: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

Warto jednak pamiętać, że analizy nie są brane zarobki wszystkich Polaków. Jest to średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli brane pod uwagę są tylko osoby pracujące na pełen etat w firmach, które zatrudniają przynajmniej 10 osób. Pod uwagę nie są brane m.in. osoby samozatrudnione czy też pracujące w tzw. budżetówce (np. urzędach wojewódzkich czy też placówkach ochrony zdrowia).

Ile wynosi średnie wynagrodzenie "na rękę"?

Kwota 8408,79 zł jest wynagrodzeniem brutto. W tym przypadku statystyczny pracownik sektora przedsiębiorstw "na rękę" otrzymuje ok. 6062 zł. W porównaniu z lutym 2024 roku jest to wzrost o 5,4 proc., natomiast rok do roku (marzec 2023 - marzec 2024) jest to aż 12 proc. W liczbach bezwzględnych wynagrodzenie wzrosło o miesiąc do miesiąca o 430 zł, a rok do roku - 900 zł. W przypadku kwot netto mówimy o wzroście o odpowiednio 292,50 zł (w porównaniu do lutego 2024 roku) oraz 613 zł (w porównaniu do marca 2023 roku).

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki