Reklama
Reklama

Tyle wynosi pensja stewardessy. Ludzie myślą, że zarabia kokosy

Sezon wakacyjny w pełni. Zgodnie z badaniami Mondial Assistance w lecie 2023 roku aż 44% z przebadanych osób wyjeżdża na wczasy za granicę. Najczęściej jako środek transportu wybierają samolot. W środku czekają na podróżnych sympatyczne i pomocne stewardessy, asystujące pasażerom w trakcie lotu. Jakie wynagrodzenie otrzymują za swoją pracę? Te wyliczenia mogą zdziwić wiele osób.

Praca stewardessy może być szczególnie satysfakcjonująca dla osób, które swobodnie nawiązują kontakty z obcymi osobami, cechują się wysoką kulturą osobistą, a także biegle posługują się językami obcymi. To dobry zawód dla tych, którzy lubią podróżować i niestraszny im specyficzny tryb pracy.

Raport opublikowany w 2021 roku przez Statista Research Department zapowiada, że zapotrzebowanie na nowych członków personelu pokładowego w latach od 2021 do 2040 będzie rosnąć. W samej Europie w najbliższych 20 latach w branży lotniczej będzie potrzebnych ponad 178 000 nowych stewardess. Czy linie lotnicze zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi zarobkami?

Ile zarabiają stewardessy? Czy zarobki zachęcają do pracy?

Sugerując się informacjami publikowanymi przez wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzenia na stanowisku stewardessy wynosi 6700 złotych brutto. Osoby zarabiające więcej otrzymują co miesiąc pensję od 5790 zł do 7700 złotych brutto. Z kolei najgorzej wynagradzani dostają wypłaty niższe niż 5 790 zł brutto.

Zarobki mogą rosnąć wraz ze stażem i kolejnymi awansami. Na stanowisku starszej stewardessy można liczyć nawet na zarobki powyżej 10 tys. zł. Znaczenie ma też to, w jakiej linii lotniczej pracuje dana osoba. Najniższe zarobki proponują przewoźnicy lotniczy zaliczający się do klasy budżetowej np. Ryanair, Wizzair, Enterair, czy Eurowings. Na lepsze warunki finansowe można liczyć w liniach takich jak m.in. Qatar Airways, czy Emirates.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać stewardessą?

Żeby zostać stewardessą, trzeba spełnić pewne wymagania. Należy mieć minimum 165 cm wzrostu w przypadku kobiet oraz 175 cm w przypadku mężczyzn. Trzeba też posiadać minimum średnie wykształcenie. Przyszła stewardessa powinna również znać j.angielski i inny język obcy – zasady określają wymagania danej linii lotniczej.

Zanim otrzyma się stanowisko stewardessy, trzeba także pozytywnie przejść badania medyczne. Kandydatka powinna być w dobrej formie fizycznej, bezproblemowo przejść test wzroku (dopuszczalne są okulary i soczewki korekcyjne), a także mieć zdrową morfologię krwi, niewykazującej oznak anemii, infekcji, czy wirusowego zapalenia wątroby typu C lub HIV.

W trakcie badań medycznych jest też wykonywane rentgenowskie zdjęcie klatki piersiowej oraz test na obecność narkotyków i alkoholu. Ciało i organizm stewardessy powinny być również przystosowane do nagłego wznoszenia i opadania samolotu w trakcie podróży, co może wywoływać nierównowagę ciśnienia w uchu wewnętrznym i zawroty głowy. Kluczowe w tym kontekście jest zdrowie trąbki słuchowej oraz zatok.

Do jakiego wieku można pracować jako stewardessa?

Żeby zostać stewardessą trzeba mieć ukończone 18 lat lub 21 lat (w zależności od przewoźnika). Warto wiedzieć, że o pracę na tym stanowisku mogą ubiegać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W kontekście górnej granicy wieku, to ograniczenie już nie obowiązuje. Można wykonywać zawód tak długo, jak pozwala na to zdrowie i kondycja. 

Zobacz też:

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | praca