Reklama
Reklama

To one "pożerają" najwięcej prądu. Zwróć uwagę na te urządzenia w mieszkaniu

Ceny prądu od dłuższego czasu dają się we znaki. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać wysokim rachunkom za energię elektryczną. Ułatwić to może ranking przygotowany przez ekspertów PGNiG, którzy wyszczególnili, które urządzenia pobierają najwięcej prądu. Sprawdź, jakie sprzęty znalazły się w czołówce i dowiedz się więcej o oszczędzaniu energii elektrycznej.

Specjaliści z PGNiG wyliczyli, ile energii zużywają poszczególne urządzenia, co może ułatwić nam oszczędzanie prądu. Wbrew pozorom na czele rankingu nie znajdują się wcale pralki czy czajniki. Sprawdź, jakie sprzęty zużywają najwięcej prądu i co można zrobić, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Jakie sprzęty zużywają najwięcej prądu? Ten ranking nie pozostawia wątpliwości

Chcąc obniżyć swoje rachunki za prąd, warto wiedzieć, jakie sprzęty, są największymi "pożeraczami" energii. Dzięki tej świadomości będziemy mogli na ile to możliwe ograniczać ich używanie lub robić to nieco rozsądniej.

Jak podaje portal money.pl, eksperci z PGNiG podjęli się wyliczenia, ile energii elektrycznej zużywają poszczególne urządzenia. Z zebranych przez nich danych ukształtował się następujący ranking:

  1. Płyta indukcyjna - 748,25 kWh.
  2. Piekarnik - 496,4 kWh.
  3. Lodówka - 270 kWh.
  4. Czajnik elektryczny - 240 kWh.
  5. Zmywarka - 237 kWh.
  6. Odkurzacz - 156 kWh.
  7. Pralka - 143 kWh.
  8. Laptop - 138,7 kWh.
  9. Telewizor - 128 kWh.
  10. Kuchenka mikrofalowa - 51,1 kWh.

Czytaj również: Widzisz taką naklejkę na grobie? Sprawdź, co oznacza

Co zrobić, aby płacić mniej za prąd? O to warto zadbać

Wiedząc już, jakie sprzęty zużywają najwięcej energii, możemy skuteczniej oszczędzać. Istnieje również kilka innych trików, dzięki którym obniżymy swoje rachunki za prąd. Przede wszystkim warto wymienić wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Co prawda, są one nieco droższe od zwykłych, ale ostatecznie opłacają się o wiele bardziej, ponieważ zużywają mniej prądu. Jeżeli nie chcemy wymieniać wszystkich żarówek równocześnie, warto zrobić to tam, gdzie najczęściej używamy światła.

Oprócz tego warto zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem ruchu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej utraty energii. Takie rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie przebywamy stosunkowo rzadko, czyli np. w piwnicy, garażu czy wokół domu. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z programatorów czasowych, które automatycznie wyłączą urządzenie po określonym czasie. Jest to funkcja przydatna dla osób, które np. często zasypiają podczas słuchania muzyki czy oglądania telewizora. Dzięki temu urządzenie nie będzie niepotrzebnie uruchomione.

Warto także sprawdzić, czy nasza lodówka i zamrażarka mają ustawioną właściwą temperaturę chłodzenia i mrożenia. Powinniśmy dopasować te wartości do temperatury na zewnątrz, ponieważ gdy nie panują upały, to temperatura w urządzeniu nie musi być maksymalnie obniżona, a podniesienie jej o kilka stopni sprawi, że chłodziarka będzie pracować z mniejszą intensywnością.

Nie zapominajmy także o tym, żeby wyciągać z kontaktu wtyczki nieużywanych sprzętów. Starajmy się również nie używać trybu czuwania, pomimo że jest on dość wygodny. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku zainstalowanie listew zasilających, dzięki którym łatwo i szybko wyłączymy i włączymy wiele sprzętów.

Zobacz też:

Ci seniorzy nie muszą płacić za śmieci. Należysz do tej grupy?

Te osoby mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. To nie tylko seniorzy

Kara za brak tego podatku to 86 tys. zł. Masz na to jedynie 14 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | opłaty