Reklama
Reklama

​To najlepszy miesiąc na przejście na emeryturę. Świetna wiadomość dla 300 tys. Polaków

Przejście na emeryturę jest przede wszystkim uzależnione od spełnienia warunków formalnych, takich jak wiek czy staż pracy. Jednak jest jeszcze jedna kwestia, o której wiele osób zapomina, chodzi o czas przejścia na emeryturę, a dokładniej miesiąc. Sprawdź, kiedy najkorzystniej będzie przejść na emeryturę w 2024 roku.

Kiedy można złożyć wniosek o przyznanie statusu emeryta?

Zgodnie z prawem złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie statusu emeryta można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem wszystkich wymogów. Są to wspomniane na wstępie wiek oraz staż pracy. Powszechny wiek emerytalny dla kobiet w Polsce to 60 lat, natomiast dla mężczyzn — 65 lat.

Sprawdź również: Każdy Polak dostanie 1300 zł do portfela. Kiedy wejdzie w życie dochód podstawowy?

W przypadku stażu pracy również istnieje rozróżnienie ze względu na płeć — dla kobiet jest to 20 lat, natomiast dla mężczyzn 25 lat. Dopiero maksymalnie na 30 dni przed spełnieniem ich łącznie, można złożyć o ZUS wniosek o przyznanie statusu emeryta. Jednak niezwykle ważny jest również miesiąc, w którym taki dokument złożymy.

Dlaczego luty to najlepszy czas na przejście na emeryturę?

Właśnie miesiąc przejścia na emeryturę może być kluczowy ze względu na wysokość świadczenia, a także ewentualne dodatki. Z tego punktu widzenia, najlepszym miesiące w 2024 roku do przejścia na emeryturę jest luty. Osoby, które zdecydują się na przejście na emeryturę w tym okresie, nie tylko zostaną objęte waloryzacją świadczenia, ale także nabędą prawo do otrzymania trzynastej emerytury już w 2024 roku. Szczególnie że kwota i termin wypłaty trzynastej emerytury zostały już potwierdzone.

Drugim plusem jest również skorzystanie z obliczenia emerytury na podstawie aktualnie obowiązujących tablic średniego dalszego trwania życia. Zmienią się one już 1 kwietnia 2024 roku. Większość ekspertów nie spodziewa się, że będą one korzystniejsze dla seniorów, którzy zamierzają przejść na emeryturę po tej dacie. Wynika to z faktu, że po znacznym skróceniu przeciętnej długości życia w okresie pandemii, wracamy do stanu poprzedniego i dotyczy to również prognoz dalszego trwania życia.

Zobacz też:

Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę

Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki

Tyle zapłacimy w tym roku za żywą choinkę. Jeden gatunek będzie najdroższy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy