Reklama
Reklama

Ten zakaz wchodzi w życie od października. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Walka z ociepleniem klimatu oraz poprawą stanu środowiska naturalnego przybiera różne formy. Jedną z nich, na szczeblach lokalnych, są uchwały antysmogowe, które nakładają na mieszkańców pewne zakazy. Jeden z nich zacznie obowiązywać już niedługo, bo od niedzieli 1 października 2023 roku. Sprawdź, kogo dotyczy.

Jednym z głównych przeciwników w walce o czyste powietrze jest węgiel. W kontekście gospodarstw domowych chodzi w szczególności o palenie tym typem skały. Z tego względu wprowadzane są ograniczenia dotyczące korzystania z tego opału.

Gdzie od 1 października 2023 roku obowiązuje zakaz palenia węglem?

Sejmik Województwa Mazowieckiego wprowadził zakaz palenia węglem w Warszawie oraz znowelizował uchwałę antysmogową. Na jej podstawie od niedzieli 1 października 2023 roku w stolicy nie będzie można palić węglem nie tylko w piecach, ale także kominkach. Warto nadmienić, że dotyczy on tylko Warszawy, gdyż powiaty okołowarszawskie nadal obowiązuje uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która przewiduje rezygnację z takiego źródła ogrzewania w tych miejscach do końca 2027 roku.

Sprawdź również: Od 23 września duże zmiany w obrocie gotówką. Tymi banknotami już nigdzie nie zapłacisz

Jak informuje stołeczny ratusz, zakazem nie są objęte piece i kominki, które spełniają założenia "ekoprojektu". Dotyczy to instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 roku, a także instalacji, które spełniają wymagania dla klasy S. W tym drugim przypadku eksploatacja urządzenia musiała rozpocząć się wcześniej, niż 10 listopada 2017 roku. Jeśli instalacja spełnia jeden z powyższych warunków, jej właściciel ma prawo palić w niej węglem do końca jej żywotności.

Jak otrzymać dofinansowanie wymiany pieca na węgiel?

Zakaz palenia węglem w piecach i kominkach od 1 października 2023 roku wymusza na mieszkańcach Warszawy likwidację tzw. kopciuchów, czyli instalacji nieekologicznych, których paliwem jest węgiel. Jest to proces kosztowny, więc w stolicy wprowadzono program dotacji, które mają pomóc mieszkańcom. Z ratusza można otrzymać zwrot do 70 proc. kosztów inwestycji, jeśli wymienią piec na ekologiczne źródło ogrzewania takie jak instalacja ogrzewania elektrycznego, kocioł gazowy, pompa ciepła czy przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej.

Sprawdź również: W PRL-u miał ją każdy. Dziś zapomniana, a może być warta krocie

Dodatkowo mieszkańcy Warszawy mogą wnioskować o środki z ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze". Wsparcie finansowe realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w tym przypadku warszawski oddział), może być przeznaczone na wymianę starych pieców na paliwo stałe, a także instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie domu, wentylację mechaniczną czy wymianę drzwi i okien.

Zobacz też:

Robisz to na działce? Uważaj, kara może mocno uderzyć cię po kieszeni

​Możesz mieć trzynastą emeryturę co miesiąc. Jeden warunek i 1800 zł na konto

​Ponad 300 zł dodatku dla emerytów. ZUS stawia tylko dwa warunki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe