Reklama
Reklama

​Sprzęt AGD też odliczysz od podatku. Sprawdź, z której ulgi skorzystać

Polacy chętnie korzystają z możliwości odliczania różnych wydatków od podatku. I nic w tym dziwnego, ponieważ mogą w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nowe przepisy otwierają drzwi do dodatkowych oszczędności. Dowiedz się, jak odliczyć zakup sprzętu AGD od podatku i kto ma prawo do skorzystania z tej mało znanej ulgi podatkowej.

Jak odliczyć zakup sprzętu AGD od podatku?

Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że zakup pralki, lodówki czy zmywarki można odliczyć od podatku. Drzwi do takich działań otwiera interpretacja podatkowa wydana przez dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej. Na liście znalazły się także filtry wody, klimatyzatory czy suszarki wolnostojące. Ta decyzja to pokłosie batalii sądowej, którą w 2022 roku wytoczyła skarbówce jedna z podatniczek. Nie zgadzała się ona z decyzją fiskusa, a jej protest przyniósł takie zmiany. Początkowo chodziło tylko i wyłącznie o suszarki, ale dyrektor KIS na liście przedmiotów uprawniających do skorzystania z ulgi umieścił jeszcze kilka innych produktów.

Sprawdź również: Osoby, które skończyły 55 lat, dostaną przelew z ZUS. 4 tys. zł na konto

Żeby skorzystać z tej możliwości, należy uzyskać prawo do ulgi mieszkaniowej. Jest ona dostępna dla osób, które w ciągu ostatnich trzech lat sprzedały nieruchomość. Żeby nie płacić podatku, muszą zainwestować pozyskane środki. Do tej pory najczęściej wiązało się to z zakupem kolejnej nieruchomości — domu, działki lub mieszkania. 

Teraz okazuje się jednak, że można przeznaczyć te środki na artykuły gospodarstwa domowego. Należy jednak pamiętać, że do ulgi podatkowej nie zaliczają się tzw. małe AGD takie, jak kuchenki mikrofalowe, roboty kuchenne czy ekspresy do kawy. Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać również seniorzy,, którzy spełniają wyżej wymienione wymagania. 

Zobacz też:

Nawet kilkaset złotych dopłaty do czynszu miesięcznie. Kto może skorzystać?

Możesz dostać prawie 300 zł dodatku do emerytury. Warunek jest tylko jeden

Ta usługa jest za darmo na NFZ. Ludzie tego nie wiedzą i wydają setki złotych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki