Seniorzy nie chcą już 13. i 14. emerytury. Rezygnują z nich na rzecz tej ulgi
Dodatkowe świadczenia roczne, czyli tzw. trzynastki i czternastki, miały być pomocą dla seniorów w szczególności w okresie mocno rosnącej inflacji. Jak się okazuje, coraz mniej emerytów korzysta z przywileju i decyduje się zrezygnować z 13. i 14. emerytury. Sprawdź, jaką ulgę wybierają aktualnie seniorzy.
13. emerytura wypłacana jest od 2019 roku. Jej wysokość jest równa najniższej emeryturze w danym roku — w 2024 roku było to 1780,96 zł brutto. Wypłacana jest łącznie z marcowym świadczeniem i nie trzeba składać dodatkowych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by ją otrzymać. Z kolei 14. emerytura została po raz pierwszy wypłacona w 2021 roku. Za każdym razem seniorzy otrzymywali środki we wrześniu, zmieniała się jednak ich wysokość i za każdym razem była ona uzależniona od stałej emerytury. Teraz okazuje się, że wielu emerytów rezygnuje z "trzynastek" i "czternastek" składając formularz PIT-0.
Sprawdź również: Decyzja ws. wieku emerytalnego zostanie podjęta do końca roku. Kto zyska na zmianach?
Formularz PIT-0, czyli tzw. pit zerowy dla seniora, mogą złożyć osoby, które uzyskały prawo do emerytury (ukończony powszechny wiek emerytalny oraz wymagany staż pracy), jednak nie złożyły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o emeryturę. Wprowadzona od 1 stycznia 2022 roku pozwala im dalej pracować, a jednocześnie być zwolnionym z płacenia podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł rocznie. Jednak równocześnie ze złożeniem wniosku PIT-0 seniorzy zrzekają się pobierania 13. oraz 14. emerytury. Szacuje się, że w 2022 roku skorzystało z tej możliwości 130 tys. emerytów, a w 2023 — 144 tys. uprawnionych do przejścia na emeryturę.
Zobacz też:
Mieszkasz w bloku? Szykuj się na kolejne, niemałe podwyżki
W tym województwie seniorzy dostają najwyższe emerytury. Mieszkasz w nim?
Więcej bezpłatnych usług u dentysty. Możesz zaoszczędzić ponad 600 zł