Reklama
Reklama

Rządowe wakacje kredytowe — na czym polegają, czy można spodziewać się ich przedłużenia?

Celem wprowadzenia rządowych wakacji kredytowych miała być pomoc kredytobiorcom, których raty wzrosły ze względu na podniesienie stóp procentowych. Niektórym pomogły jednak nadpłacić kredyty hipoteczne i sporo zaoszczędzić. Po roku od wprowadzenia programu nie widać szans na szybką obniżkę stóp. Dowiedz się, czym są rządowe wakacje kredytowe i czy jest szansa na ich przedłużenie.

Warto pamiętać, że nieformalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Czy zapowiedzi przedłużenia rządowych wakacji kredytowych są "kiełbasą wyborczą", czy realnym planem pomocy kredytobiorcom? O tym przekonamy się, gdy do Sejmu trafi odpowiedni projekt ustawy.

Na czym polegają rządowe wakacje kredytowe?

Rządowe wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia ustalonej ilości rat kredytu hipotecznego w określonym czasie. Rozwiązanie przyjęte przez rządzących charakteryzuje się brakiem dodatkowych kosztów, które musiałby ponieść kredytobiorca. Ponadto wakacje kredytowe nie zwiększają raty kredytu, a jedynie wydłużają okres kredytowania. Warto również podkreślić, że jest to rozwiązanie dobrowolne, a nie obligatoryjne.

By móc skorzystać z rządowych wakacji kredytowych należy spełnić trzy warunki:

  • posiadać kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu pokrycia własnych potrzeb mieszkaniowych w walucie polskiej,
  • podpisać umowę przed 1 lipca 2022,
  • umowa kredytu hipotecznego kończy się co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.

W tym okresie kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej.

Kiedy można skorzystać z rządowych wakacji kredytowych?

W 2023 roku kredytobiorcy mogą zawiesić cztery raty kredytu, jednak zostało wprowadzone ograniczenie jednej na kwartał. Oznacza to, że po jednej racie w związku z rządowymi wakacjami kredytowymi można zawiesić w okresach:

  • styczeń — marzec,
  • kwiecień — czerwiec,
  • lipiec — wrzesień,
  • październik — grudzień.

Korzystanie z rządowych wakacji kredytowych nie sprawia, że kredytobiorca nie może skorzystać ze standardowych wakacji kredytowych (o ile jego bank taki instrument udostępnia).

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o rządowe wakacje kredytowe można złożyć na dwa sposoby:

  • pisemnie,
  • z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Szczegółowe funkcjonalności bank może udostępnić we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że instytucja finansowa ma 21 dni na przyjęcie wniosku, a dodatkowo nie może odmówić klientowi skorzystania z możliwości, jakie dają rządowe wakacje kredytowe.

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone do 2024 roku?

Oficjalnie rządowe wakacje kredytowe funkcjonują jako program w latach 2022-2023. Jednak od pewnego czasu słychać coraz więcej głosów z obozu rządzącego o ewentualnym rozszerzeniu na rok 2024. Wynika to z faktu, że przynajmniej przez następne półtora roku prawdopodobnie nie będzie możliwe obniżenie stóp procentowych. 

Choć optymistyczne prognozy mówią, że już w pierwszym kwartale 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej może zacząć cięcia. Jak widać, rząd nie jest pewny tego, że spowoduje to odczuwalną obniżkę rat.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jest rozważany pomysł przedłużenia rządowych wakacji kredytowych na pierwsze sześć miesięcy przyszłego roku lub nawet cały 2024 rok, jednak przy zastosowaniu kryterium dochodowego.

Zobacz też:

Masz te meble z PRL-u? Lepiej przeszukaj strych, bo są warte fortunę

Korzystasz z usług tej firmy kurierskiej? Wkrótce ceny przesyłek wzrosną

​Dzieci z tych terenów mogą dostać 1000 zł zasiłku. Sprawdź warunki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | pieniądze