Reklama
Reklama

​Pracujesz w nocy? Te pieniądze ci się należą. Sprawdź, ile powinieneś dostać

Praca w godzinach nocnych może być niezwykle niebezpieczna dla zdrowia pracownika. Od łagodnych objawów takich jak drażliwość i nerwowość, niewysypianie się może wpływać nawet na relacje z innymi ludźmi. Dlatego pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki, gdy inni śpią, mają płacone dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile od lipca wynosi dodatek za pracę w nocy.

Minimalna krajowa od 1 stycznia 2023 roku wynosi 3 490 złotych brutto, natomiast od 1 lipca 2023 roku jest to już 3 600 złotych brutto. To właśnie na jej podstawie obliczany jest dodatek za pracę w godzinach nocnych.

Dodatek za pracę w nocy — podstawa prawna

Podstawą prawną do uzyskania dodatku za pracę w godzinach nocnych jest Kodeks pracy, jednak godziny pracy nocnej ustala indywidualnie pracodawca w aktach międzyzakładowych. Pracownikowi przysługuje dodatek za maksymalnie 8 godzin pracy wykonanej między 21:00 a 7:00 dnia następnego. Możliwe jest wypłacenie dodatku w części, jeśli pracownik przepracował jedynie 3 godziny w ustalonej przez pracodawcę porze nocnej. Co więcej, wypłacany jest on za pełne godziny — przykładowo pracownik, który pracował w nocy 3 godziny i 45 minut, dostanie dodatek jedynie za 3 godziny.

Od lipca za zmiany nocne pracodawca musi zapłacić więcej

Przepisy prawa pracy określają również stawkę minimalnego dodatku za pracę w godzinach nocnych. Zgodnie z art. 151 z indeksem 8 § 1 Kodeksu pracy:

Żeby obliczyć dodatek, wystarczy skorzystać ze wzoru: wysokość minimalnego wynagrodzenia / wymiar czasu pracy w danym miesiącu * 20%. W okresie od lipca do grudnia 2023 roku dodatek za pracę w godzinach nocnych w zależności od miesiąca będzie wynosił:

  • lipiec — 4,29 zł,
  • sierpień — 4,09 zł,
  • wrzesień — 4,29 zł,
  • październik — 4,09 zł,
  • listopad — 4,50 zł,
  • grudzień — 4,74 zł.

Podane powyżej kwoty są oczywiście wartościami brutto. Dodatkowo należy je pomnożyć przez liczbę przepracowanych godzin nocnych w danym miesiącu.

Czy dodatek za pracę w nocy może być wyższy niż najniższa krajowa?

Przepisy Kodeksu pracy określają minimalną stawkę dodatku za pracę w godzinach nocnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w aktach międzyzakładowych została zawarta informacja, że jest on liczony np. od podstawy wynagrodzenia danego pracownika. Taki zapis jest jedynie przejawem dobrej woli pracodawcy. Najczęściej spotkamy go w przedsiębiorstwach prywatnych, natomiast w urzędach administracji publicznej jest praktycznie niespotykany. Nawet w przypadku pracowników, których praca w nocy wymaga ciągłego czuwania i gotowości.

Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | zarobki | pieniądze