Reklama
Reklama

Po tych kierunkach studiów zarobisz najwięcej. 10 tys. w pierwszym roku pracy

Zdobycie wyższego wykształcenia to nie tylko prestiż, ale także większe możliwości na otrzymanie dobrze płatnej pracy. Jeśli chce się szybko zarabiać duże pieniądze, warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru studiów. Oto ranking 10 kierunków studiów, po których zarobisz 10 tys. miesięcznie i to w pierwszym roku pracy.

W większości rankingów najlepiej płatnych zawodów czy najbardziej opłacalnych kierunków studiów dominuje informatyka. Nie ma w tym nic dziwnego, patrząc na cyfryzację otaczającego nas świata. 

Zestawienie powstało na podstawie danych z Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Podane wartości to mediana zarobków brutto w pierwszym roku pracy po uzyskaniu dyplomu.

Informatyka stosowana

Ranking najlepiej płatnych kierunków otwiera informatyka stosowana. Jest to przedmiot ściśle związany automatyką, robotyką i fizyką, a jego absolwenci potrafią programować np. płyty główne czy procesory. 

Po ukończeniu tego kierunku najlepiej płatną pracę otrzymują absolwenci Politechniki Warszawskiej (niestacjonarne studia II stopnia), a mediana ich zarobków w pierwszym roku wynosi 16 400 zł. Dobre zarobki czekają również na absolwentów krakowskiej AGH (stacjonarne studia II stopnia) — 9 900 zł oraz Politechniki Wrocławskiej (studia stacjonarne II stopnia) — 8 000 zł.

Inżynieria i analiza danych

Drugie miejsce zajmuje kierunek umożliwiający absolwentowi przetwarzanie ogromnej ilości danych. Ta umiejętność wykorzystywana jest aktualnie nie tylko w korporacjach, ale prawie w każdej firmie. Absolwenci Data Science na Politechnice Warszawskiej (studia stacjonarne II stopnia) mogą liczyć w pierwszym roku pracy po studiach na wynagrodzenie w wysokości 10 050 zł.

Teleinformatyka

Podium uzupełnia teleinformatyka. Jest to kierunek, który łączy obszar programowania komputerowego z projektowaniem i eksploatacją systemów teleinformatycznych. Absolwent tego kierunku na AGH w Krakowie (studia stacjonarne II stopnia) może liczyć na pensję w wysokości 9 950 zł. Sporą wypłatą mogą pochwalić się również absolwenci Politechniki Wrocławskiej (studia stacjonarne II stopnia), których miesięczne zarobki w pierwszym roku pracy wynoszą 8 100 zł.

Informatyka

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazła się informatyka. Najwyższe zarobki uzyskują absolwenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (studia stacjonarne II stopnia), którzy mogą liczyć na 9 650 zł miesięcznie. O 50 zł mniej dostają absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (studia stacjonarne II stopnia), a pensję w wysokości 9 100 zł otrzymują absolwenci krakowskiej AGH (studia stacjonarne II stopnia).

Mikroelektronika w technice i medycynie

Na wysokopłatne stanowisko mogą również liczyć absolwenci kierunku mikroelektronika w technice i medycynie oferowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (studia stacjonarne II stopnia). Osoby projektujące i programujące systemy stosowane w technice i medycynie mogą liczyć na zarobki na poziomie 9 550 zł miesięcznie. AGH jest jedyną uczelnią publiczną w Polsce oferującą ten kierunek studiów.

Elektronika i telekomunikacja

Bardzo podobny kierunek do telekomunikacji, jednak rozszerzony o elementy elektrotechniki (np. budowa urządzeń elektronicznych). Najlepiej płatną pracę po takich studiach dostają absolwenci AGH w Krakowie (studia stacjonarne II stopnia). Mogą oni liczyć na pensję w wysokości 8 000 zł już w pierwszym roku swojej pracy zawodowej.

Elektronika

Studia na kierunku elektronika to odpowiedź na potrzeby rynku w zakresie projektowania, programowanie i wdrażania rozwiązań elektronicznych. Umiejętności absolwentów wykorzystywane są w takich branżach jak medycyna, motoryzacja czy lotnictwo, a także wielu innych. Absolwenci Politechniki Wrocławskiej (studia stacjonarne II stopnia) mogą liczyć na zarobki na poziomie 7 950 zł miesięcznie, co stawia ten kierunek w pierwszej 10 tego rankingu.

Big Data Analytics

Kierunek Big Data Analytics, oferowany przez Politechnikę Wrocławską, to połączenie analizy danych z programowaniem w celu osiągnięcia wyższej efektywności i jakości całego procesu. Absolwenci studiów stacjonarnych II stopnia mogą ponadto liczyć na niezłe zarobki, a ich mediana w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu wynosi 8 000 zł. Również absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mogą liczyć na dobrą pensję, która oscyluje w okolicach 7 400 zł miesięcznie.

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo

Jak widać po tym zestawieniu, wszelkie aspekty związane z nowymi technologiami są niezwykle pożądane na rynku pracy, a także niezwykle cenione. Nic dziwnego, że na dobrą pensję mogą liczyć również specjaliści od bezpieczeństwa. Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku kryptologia i bezpieczeństwo (studia stacjonarne II stopnia) mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie na poziomie 7 700 zł.

Ratownictwo medyczne

Ranking zamyka kierunek nietechniczny, czyli ratownictwo medyczne. Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, którzy ukończyli studia stacjonarne I stopnia, zarabiają w pierwszym roku swojej pracy zawodowej 7 650 zł miesięcznie. Jednocześnie jest to najlepszy wynik wśród absolwentów studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich).

Zobacz też:

​Tyle trzeba zapłacić za komunię w tym roku. Ceny przyprawiają o zawrót głowy

Nowe świadczenia dla rodziców. Kwota jest duża, a wypłaty ruszą już za kilka miesięcy

​Nie przegap tej promocji w Rossmannie. Nawet 50 proc. zniżki na zakupy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki