Reklama
Reklama

​Pasażer także może dostać mandat. Ten za brak pasów to najmniejszy problem

Mandat karny wystawiany przez funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego kojarzy się najczęściej z przekroczeniem prędkości, bądź złym stanem technicznym pojazdu. Dodatkowo w większości przypadków ukarany zostaje kierowca auta. Sprawdź, w jakich sytuacjach karę od policjanta może otrzymać także pasażer.

Brak pasów to najczęstsze, ale nie najdroższe przewinienie

Kwestia jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest wręcz fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego zapięte pasy musi mieć zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz ujawni, że pasażer nie ma zapiętych pasów, mandat otrzyma pasażer oraz... kierowca. Dla pasażera będzie to kara w wysokości 100 zł, natomiast dla kierowcy 100 zł oraz 5 punktów karnych. W przypadku przewożenia większej liczby pasażerów bez zapiętych pasów liczba punktów karnych wzrośnie do 8.

Sprawdź również: W 2024 możesz dostać dopłatę do gazu. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim terminie

Pasażer także może nie dopilnować obowiązków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jako pasażerowie mają obowiązki, których uchybienie może skutkować nałożeniem na nich mandatu karnego. Przede wszystkim chodzi o jazdę samochodem bez trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. W takim przypadku mandat w wysokości od 50 do 200 zł może otrzymać również pasażer. Podobnie wygląda kwestia jazdy z kierowcą, który nie posiada uprawnień lub samochodem bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia. W obu przypadkach potencjalny mandat karny dla pasażera wynosi 200 zł.

Ogromny mandat dla pasażera za jazdę z pijanym kierowcą

Polskie prawo nakazuje zatrzymanie przed prowadzeniem pojazdów osoby pod wpływem alkoholu, stąd np. zatrzymania obywatelskie. Jednak w przypadku jazdy z kierowcą pod wpływem alkoholu pasażerowi grożą potężne kary. Sam mandat nałożony przez policjanta może sięgnąć wysokości 5 tys. zł. Jednak najczęściej funkcjonariusze decydują się na skierowanie sprawy do sądu. Tam wysokość grzywny dla pasażera wzrasta do maksymalnie 30 tys. zł, a w przypadku spowodowania wypadku pasażer może być sądzony jako współwinny.

Zobacz też:

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze