Reklama
Reklama

​Opłać zaległości do 25 marca. Inaczej Urząd Skarbowy zajmie twoją emeryturę

Kwestia opłat abonamentowych budzi wielkie kontrowersje w całym kraju. Wiele osób obawia się nagłych kontroli ze strony pracowników Poczty Polskiej. Jednak w niektórych przypadkach nie potrzeba fizycznej kontroli, by otrzymać karę. Dowiedz się, komu Urząd Skarbowy może w tym przypadku zająć emeryturę.

Obowiązek płacenia abonamentu RTV sam nie zniknie

Opłat na poczet abonamentu RTV muszą dokonywać wszyscy użytkownicy, którzy oglądają programy telewizyjne bądź słuchają radia. Mogą do tego celu wykorzystywać nie tylko telewizor czy radio, ale również komputer, telefon komórkowy, tablet czy inne urządzenie wielofunkcyjne. W tym kontekście ważny jest również fakt, że oprócz uiszczania opłat, użytkownik jest zobowiązany do zarejestrowania każdego swojego odbiornika. Właśnie ten drugi warunek, a dokładniej jego niespełnienie, może doprowadzić do nałożenia kary, a w konsekwencji nawet zajęcia emerytury przez Urząd Skarbowy.

Sprawdź również: Tyle oszczędności ma przeciętny Polak. Co robimy ze zgromadzonymi pieniędzmi?

W jakich przypadkach Urząd Skarbowy może zająć emeryturę?

W 2024 roku opłata za abonament RTV wynosi 8,70 zł miesięcznie za radioodbiorniki oraz 27,30 zł za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny. Dodatkowo na podstawie ustawy została określona spora grupa osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV.  Chodzi o:

  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Warto jednak pamiętać, że samo nabycie uprawnienia nie zwalnia z konieczności uiszczania opłat. W tym celu należy udać się do placówki Poczty Polskiej, złożyć odpowiednie oświadczenie oraz przedstawić dokumenty.

Największe zdziwienie może wywołać potencjalna kara u osób, które zarejestrowały odbiorniki, płaciły abonament i nagle przestały. O ile nie złożymy wniosku o wyrejestrowanie odbiornika bądź oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych — możemy mieć kłopoty. Zostaniemy zweryfikowani w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej jako dłużnicy oraz zostanie nam wystawione wezwanie do zapłaty.

Na uregulowanie należności mamy 7 dni. Następnie egzekwowanie długu przechodzi w ręce Urzędu Skarbowego. Skarbówka w celu pokrycia należności może zająć środki na rachunku bankowym, wynagrodzenie, nadpłatę podatku, a w przypadku seniorów również świadczenie emerytalne. W takiej sytuacji na nasze konto wpłynie kwota pomniejszona o karę za brak uiszczenia opłaty abonamentowej, a także o opłatę za czas, w którym nie płaciliśmy abonamentu RTV.

Zobacz też:

Możesz płacić mniej za wywóz śmieci. Wystarczy, że spełnisz ten warunek

Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę

Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | emerytura | seniorzy