Reklama
Reklama

O tym nowym urlopie wie niewiele osób. Niewykorzystany przepadnie

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z nowego urlopu w myśl unijnej dyrektywy work life balance. Chodzi o wzięcie dodatkowych dni wolnych bez konieczności zgłaszania tego wcześniej pracodawcy. O jakim urlopie mowa? Sprawdź najważniejsze informacje na jego temat, bo niewykorzystany przepadnie.

Osobom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. Dodatkowo rodzice mogą wziąć 2 dni wolne na opiekę na zdrowe dziecko. To nie koniec...

Od 2023 roku dostępny jest również urlop z powodu siły wyższej dla osób pracujących na cały etat. Na czym polega? Komu przysługuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega urlop od siły wyższej?

W trakcie urlopu od siły wyższej pracownik może wziąć 2 dni lub 16 godzin wolnych w skali roku. Otrzymamy wówczas wynagrodzenie pomniejszone o 50 procent. 

Pracownik może złożyć wniosek o ten urlop najpóźniej w dniu, kiedy chce mieć wolne. Poza tym samodzielnie decyduje, czy odbiera go w formie całych dni, czy godzin. 

Urlopu od siły wyższej nie można brać dowolnie. Musi nastąpić pewna, pilna sprawa, niezależna od pracownika, która uniemożliwia mu przyjście do pracy. Mowa o wypadku, chorobie bliskiej osoby albo awarii w mieszkaniu. Możemy zaliczyć też inne okoliczności m.in. powódź, śnieżycę, huragany itp. 

Przepisy nie są sprecyzowane, co do siły wyższej. Właśnie dlatego można ją różnie interpretować. 

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego urlopu. W przeciwnym wypadku otrzyma karę wynoszącą od 1 tys. złotych do nawet 30 tys. złotych. 

Komu przysługuje prawo do urlopu od siły wyższej?

Do urlopu od siły wyższej mają prawo osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Oto lista grup zawodowych, które również zyskały do niego prawo:

  • policjanci;
  • strażacy;
  • żołnierze zawodowi;
  • funkcjonariusze Straży Granicznej;
  • funkcjonariusze Służby Więziennej;
  • funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Urlopu od siły wyższej nie otrzymają natomiast osoby zatrudnione na podstawie stosunku cywilnoprawnego. Mowa o zatrudnionych na umowie o dzieło, umowie zlecenie lub kontrakcie B2B. 

Zobacz też:

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

​Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca