Reklama
Reklama

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

Zagadnienia związane z prawem spadkowym to niezwykle ważna materia. Ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu cywilnego zmieniła szereg obowiązujących regulacji, w tym tych dotyczących odrzucenia spadku. Dowiedz się, kto będzie mógł odrzucić spadek w imieniu małoletniego i w jaki sposób będzie można to zrobić.

Kto może złożyć wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego?

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego od zawsze było kwestią problematyczną. Do 15 listopada 2023 roku, by dokonać takiej czynności, konieczna była zgoda sądu rodzinnego. W wielu przypadkach była to procedura dość czasochłonna, a w sytuacje spadkowe często związane są z ustawowymi terminami, których należy przestrzegać. Wprowadzone zmiany odpowiadają na rosnące potrzeby społeczne oraz dopasowują się do aktualnych realiów prawnych. Dla wielu osób oznacza to szybszą i spokojniejszą drogę do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Po nowelizacji Kodeksu cywilnego rodzic będzie mógł odrzucić spadek w imieniu małoletniego przed sądem lub u notariusza, bez wcześniejszej zgody sądu rodzinnego. Jednak w tej kwestii konieczne będzie spełnienie dwóch dodatkowych warunków. Po pierwsze, oboje rodziców, posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, muszą wyrazić zgodę na odrzucenie spadku. Drugi warunkiem jest powołanie małoletniego do spadku na skutek wcześniejszego odrzucenia spadku przez rodzica. W innych przypadkach nadal potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

Sprawdź również: Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego — w sądzie czy u notariusza?

Osoby, które spełniają powyższe przesłanki, mogą złożyć wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Zgodnie z prawem mają dwie możliwości — odrzucić spadek w sądzie bądź u notariusza. We wniosku do sądu o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego muszą znaleźć się dane wnioskodawców, czyli rodziców małoletniego (imię, nazwisko, nr PESEL, adres). Dodatkowo do wniosku należy dołączyć załączniki: akt urodzenia małoletniego dziecka, potwierdzenie odrzucenia spadku przez rodzica oraz odpis aktu zgonu osoby, po której ma być odrzucony spadek.

Sprawdź również: Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Takie same dokumenty potrzebne są do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego u notariusza. Dodatkowo w obu przypadkach koszt złożenia wniosku o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego jest taki sam i w sądzie i u notariusza jest taki sam i wynosi 100 zł od każdej osoby, która odrzuca spadek, bez względu na to, czy jest to osoba małoletnia, czy pełnoletnia.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze