Reklama
Reklama

​Niektórzy seniorzy mogą dostać 6000 zł. Są jednak warunki

Dodatki do emerytury niezwykle często potrafią uratować domowe budżety seniorów. W wielu przypadkach nie są to jednak zbyt wysokie kwoty. Jest jednak jeden bonus, którego otrzymanie może odmienić sytuację finansową świadczeniobiorcy. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać ponad 6 tys. zł dodatku do emerytury.

Wszystko, co musisz wiedzieć o emeryturze honorowej

Emerytura honorowa jest specjalnym świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to także największy z dodatków, jakie może uzyskać senior. W tym przypadku konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie obywatelstwa polskiego, z kolei drugim, tym trudniejszym do spełnienia, jest wiek. Emeryturę honorową otrzymają seniorzy, którzy ukończą 100 lat. Oznacza to, że na prawie 38 milionów Polaków prawo do tego świadczenia ma około 2850 osób, czyli 0,007 proc. mieszkańców naszego kraju.

Sprawdź również: Nigdy nie rób tego w pociągu. Możesz dostać wysoki mandat

W przypadku emerytury honorowej senior nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków o jej przyznanie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych robi to z urzędu. Jej otrzymanie nie sprawia również, że zostaną nam odebrane pozostałe świadczenia, również podstawowa emerytura. Co więcej, emerytura honorowa jest przyznawana wszystkim, którzy spełnią dwa powyższe warunki, nawet jeśli w swoim życiu nie przepracowali ani jednego dnia.

Ile wynosi emerytura honorowa w 2024 roku?

Wysokość emerytury honorowej jest ustalana na okres bazowy od 1 marca danego roku do ostatniego dnia lutego roku następnego. Od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku będzie ona wynosiła 6246,13 zł. Jest to wzrost o 705,88 zł (z 5540,25 zł) w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2023-2024. Taki bonus dostaną osoby urodzone między 1 marca 1924 a 28 lutego 1925 roku. Należy jednak pamiętać, że o ile emerytura honorowa jest przyznawana dożywotnio, jej wysokość do końca życia się nie zmienia. Z tego względu np. najdłużej aktualnie żyjąca Polka - Jadwiga Żak-Stewart - otrzymuje emeryturę honorową w wysokości 2974,69 zł, a nie 6246,12 zł, czyli ponad dwa razy niższą.

Zobacz też:

W tym terminie będzie wypłacana 14-sta emerytura. Czeka na nią prawie milion Polaków

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | ZUS | seniorzy