Reklama
Reklama

​Nie wszyscy dostaną zwrot podatku. Te osoby powinny zapomnieć o przelewie ze skarbówki

Początek roku to nie tylko czas postanowień, ale również rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Miliony Polaków już w najbliższym czasie będą składały deklaracje podatkowe, a wielu z nich liczy również na zwrot podatku. Sprawdź, kto może liczyć na przelew ze skarbówki, a kto będzie musiał z tego tytułu ponieść dodatkowe wydatki.

W kontekście kontaktów z Urzędem Skarbowym warto również wspomnieć o zmianach, które weszły w życie od nowego roku. Sprzedajesz swoje rzeczy na Vinted lub OLX? Skarbówka dostanie twoje dane.

Kto może liczyć na zwrot podatku?

Co do zasady zwrot podatku otrzymają osoby, które w swoich deklaracjach podatkowych wykazały nadpłatę za ubiegły rok. Najczęściej występuje on w przypadku nadpłaty podatku (np. w formie zaliczek pobranych przez pracodawcę) lub opłacania go nienależnie. Można również skorzystać z szeregu ulg, które pozwalają na obniżenie wartości podatku, czyli prowadzą do nadpłaty. W takiej sytuacji podatnik może oczekiwać na zwrot podatku w formie przelewu na swoje konto bankowe. Na czas zwrotu podatku ma wpływ czas złożenia deklaracji, a także forma jej złożenia.

Sprawdź również: Regulujesz kaloryfer w ten sposób? Zapłacisz więcej za ogrzewanie

Które osoby powinny zapomnieć o przelewie ze skarbówki?

Jednak pewna grupa osób nie otrzyma zwrotu podatku, nawet jeśli skorzystają z jednej lub więcej ulg. Dotyczy to przede wszystkim osób, które w swoim zeznaniu podatkowym nie wykażą zapłaty żadnego podatku w danym roku. W takim przypadku nie można skorzystać choćby z ulgi na dziecko czy ulgi rehabilitacyjnej.

Zwrotu na konto nie otrzymają również osoby, które zalegają z płatnościami wobec państwa, nawet jeśli z deklaracji podatkowej wyjdzie im nadpłata. Najczęściej taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy nie zapłacimy mandatu karnego. W takim przypadku Urząd Skarbowy przeznaczy nadpłatę podatku na pokrycie tych zaległości.

Ostatnią grupą są osoby, które nie przekroczyły minimalnej kwoty zwrotu podatku. Wynosi ona 8 złotych 70 groszy. W takiej sytuacji skarbówka przeznaczy te środki na uregulowanie ewentualnych innych niedopłat.

Zobacz też:

​Praca za 8 tys. "na rękę", trzy posiłki dziennie... chętnych nie ma

​Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki