Reklama
Reklama

​Nie odśnieżyłeś chodnika? Możesz dostać nawet 1500 zł kary

Opady śniegu kojarzą się głównie z trudnościami na jezdniach i ciężkimi warunkami drogowymi dla kierowców. Jednak zimowa aura daje się we znaki także pieszym, zwłaszcza gdy muszą się poruszać po zasypanych śniegiem chodnikach. Sprawdź, na kim spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika i jaka jest ewentualna kara.

Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika?

Obowiązek odśnieżania chodnika wynika wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dokładniej artykuł 5 ustęp 1 punkt 4, który brzmi:

Z tego przepisu jednoznacznie wynika, że obowiązek odśnieżania chodnika występuje w momencie, gdy przylega on bezpośrednio do nieruchomości. Jeśli między granicą nieruchomości a chodnikiem znajduje się m.in. pas zieleni, w takiej sytuacji obowiązek odśnieżania nie spoczywa na właścicielu, a na zarządcy drogi.

Sprawdź również: Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Warto również pamiętać, że o ile najczęściej wspomina się o obowiązku odśnieżania chodnika przez właścicieli domów jednorodzinnych, to spoczywa on także na właścicielach innych nieruchomości takich jak sklepy czy lokale usługowe. Dotyczy to również wspólnot mieszkaniowych, jednak w ich przypadku ten obowiązek jest zwykle realizowany przez wyznaczone do tego osoby lub firmy, które wykonują tego rodzaju usługi.

Nieodśnieżony chodnik przed posesją — kara

Brak usunięcia pokrywy śnieżnej z chodnika to sytuacja, która może prowadzić do niezwykle niebezpiecznych następstw. Właśnie z tego powodu za brak realizacji obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach grozi kara wynikająca z przepisów Kodeksu wykroczeń. Na podstawie art. 117 § 1 kw gmina może nałożyć na właściciela grzywnę w wysokości do 1500 zł. Jeszcze większe koszty poniesie właściciel, gdy na należącym do niego nieodśnieżonym chodniku dojdzie do wypadku. W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo dochodzić od właściciela nieruchomości odszkodowania.

Zobacz też:

Masz dom jednorodzinny? Pamiętaj tym przeglądzie, jeśli nie chcesz płacić kary

Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe