Reklama
Reklama

Nadchodzą zmiany w rejestracji aut. Wysokie kary za niedotrzymanie terminu

Na wszystkich kierowców, którzy zamierzają w przyszłym roku kupić lub sprzedać samochód, czekają ważne zmiany. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż pojawiły się nowe terminy związane z tymi czynnościami, a za ich niedotrzymanie grożą wysokie kary. Sprawdź, jakie zmiany czekają od nowego roku na osoby rejestrujące auto.

Warto także pamiętać, że już niedługo tysiące kierowców będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne, by uniknąć daleko idących konsekwencji. Ten obowiązek również wchodzi w życie od nowego roku.

Koniec obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu

Do tej pory każdy kupujący samochód musiał następnie dokonać dwóch czynności: zgłosić nabycie pojazdu oraz dokonać jego przerejestrowania. Od 1 stycznia 2024 roku konieczne będzie jedynie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu. Zmiany nie będą dotyczyły podmiotu, do którego należy złożyć wniosek — nadal będzie to starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Na złożenie odpowiednich dokumentów nowy właściciel będzie miał 30 dni, których przekroczenie będzie się wiązało z karą w wysokości 500 złotych. Jednocześnie przekroczenie terminu o 180 dni będzie wiązało się z dwukrotnie wyższą karą — 1000 złotych.

Sprawdź również: Każdy senior powinien wiedzieć o tych ulgach. Dzięki temu mogą płacić nawet o połowę mniej

Pozostaje obowiązek zawiadomienia o zbyciu

Należy pamiętać, że każdy sprzedający samochód, ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie starosty. Zmiana przepisów nie dotyczy tej kwestii, więc pozostaje ona w mocy. Dotychczasowy właściciel musi się liczyć z karą w wysokości 250 złotych, jeśli nie złoży stosownych dokumentów. W tym przypadku przepisy nie określają jednak ram czasowych, w których należy tego dokonać. Powinno się to odbyć niezwłocznie po sfinalizowaniu procedury sprzedaży pojazdu.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze | kary finansowe