Reklama
Reklama

​Nadchodzą zmiany w e-PIT. Dobre wieści dla 4 milionów Polaków

Już w połowie lutego pierwsi podatnicy będą mogli składać zeznania podatkowe za 2023 rok. Zapewne wielu z nich będzie chciało skorzystać z możliwości złożenia dokumentów za pośrednictwem internetu, w tym usługi e-PIT. Sprawdź, którzy podatnicy będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania w 2024 roku.

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy podatnik będzie mógł liczyć na przelew z Urzędu Skarbowego. Dowiedz się, kto i z jakiego powodu nie otrzyma zwrotu podatku, nawet jeśli w zeznaniu wykaże jego nadpłatę.

Kto do tej pory mógł skorzystać z usługi e-PIT?

Do tej pory skorzystać z usługi e-PIT mogły jedynie osoby, które składały zeznania podatkowe na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. W przypadku deklaracji PIT-38 poprzez usługę e-PIT rozliczali się podatnicy uzyskujący przychody z przychodów kapitałowych, umów o dzieło, umów o pracę, umów zlecenia. Dodatkowo z takiego rozwiązania mogli skorzystać również podatnicy składający PIT-28 lub PIT-36. W tym przypadku chodzi o podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jednak uzyskują przychody z dzierżawy, podnajmu, najmu, lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą.

Sprawdź również: Regulujesz kaloryfer w ten sposób? Zapłacisz więcej za ogrzewanie

W 2024 roku z usługi e-PIT skorzystają miliony Polaków

Po zmianach, z usługi e-PIT będzie mogło skorzystać o wiele więcej podatników. Chodzi przede wszystkim o osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także uzyskujące dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Dotyczy to deklaracji na drukach:

  • PIT-28 — rozliczenie ryczałtem,
  • PIT-36 — rozliczenie na zasadach ogólnych,
  • PIT-36L — rozliczenie na podstawie podatku liniowego.

W dodatku część zeznania będzie automatycznie wypełniona przez Krajową Administrację Skarbową, natomiast resztę uzupełni podatnik. Szacuje się, że zmiany sprawią, że nawet 4 miliony Polaków będą mogli rozliczyć się z fiskusem za 2023 rok poprzez usługę e-PIT.

Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki