Masz dom jednorodzinny? Pamiętaj tym przeglądzie, jeśli nie chcesz płacić kary
Nie każdy ma świadomość, że przegląd kominiarski jest obowiązkowy, a kary za jego brak mogą być naprawdę dotkliwe. Co więcej, to także kwestia naszego bezpieczeństwa. Warto więc wiedzieć, jak często powinien być on wykonywany, ile kosztuje oraz jak przebiega. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać w kwestii przeglądu kominiarskiego.
Jesienią i zimą ogrzewamy nasze domy. Musimy jednak zadbać o to, by nasz komin był na pewno odpowiednio do tego przygotowany i nie stwarzał zagrożenia. W tym celu warto zatroszczyć się o przegląd kominiarski. Powinien on być regularnie wykonywany, bo w przeciwnym razie możemy otrzymać za jego brak wysoką karę.
Przegląd komina jest obowiązkiem, co wynika z ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Artykuł 62 tej ustawy, mówi wyraźnie o tym, że co najmniej raz w roku obiekty budowlane w czasie ich użytkowania, powinny być poddawane kontroli okresowej, podczas której będzie sprawdzany stan techniczny instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
Sporo zależy również od tego, jakie paliwo wykorzystujemy. Czyszczenie w przypadku węgla powinno odbywać się cztery razy w roku, natomiast jeśli chodzi o paliwo ciekłe, to dwa razy w ciągu roku. W momencie, gdy nie zadbamy o systematyczny przegląd kominiarski, możemy otrzymać karę finansową, która wynosi nawet do 500 złotych.
Wobec tego nie powinniśmy zaniedbywać tego obowiązku. Jest to niezwykle ważne nie tylko z powodu pieniędzy, ale przede wszystkim dlatego, że jest to kwestia naszego zdrowia i życia, ponieważ elementy instalacji, które nieprawidłowo działają, zwiększają ryzyko zatrucia. Co więcej, jeśli dojdzie do pożaru, a nie będziemy mieli aktualnego przeglądu, możemy nie uzyskać pieniędzy z ubezpieczenia.
Czytaj również: Ogrzewasz mieszkanie gazem? Tyle zapłacisz, jeśli twoje mieszkanie ma około 50m2
Koszt przeglądu kominiarskiego jest zróżnicowany w zależności od tego, w którym rejonie Polski mieszkamy. Zazwyczaj cena waha się pomiędzy 120 a 200 złotych. Zwróćmy uwagę na to, by był on wykonywany przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia, czyli tak zwanego mistrza kominiarstwa.
Przegląd zaczyna się najczęściej od sprawdzenia drożności i szczelności przewodów kominowych. Czynności te wykonywane są na dachu budynku przy użyciu specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu można ocenić aktualny stan komina. W przypadku, gdy będzie to konieczne, należy również wyczyścić ściany komina, ponieważ podczas procesów spalania z udziałem niewystarczającej ilości powietrza, osadza się na nich smoła. Jej nagromadzenie może przyczynić się do zatkania komina, co może skutkować nawet pożarem lub wybuchem.
Kolejnym etapem przeglądu kominiarskiego jest sprawdzenie urządzeń, do których podłączone są przewody kominowe. Badany jest także stan techniczny całej instalacji grzewczej. Na koniec wypisywany jest protokół, w którym uwzględnione są informacje na temat stanu naszego komina i przewodów wentylacyjnych.
Zobacz też:
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie