Reklama
Reklama

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Prawnik tłumaczy, czy to zgodne z prawem

Niedawno, 6 września w serwisie Interia Wydarzenia mogliśmy przeczytać, że znów wśród kierowców zawrzało. Rozpoczęła się dyskusja na temat tego, czy można otrzymać mandat za brak płynu do spryskiwaczy w swoim aucie. Czy trzeba się o tego obawiać podczas kontroli policjanta?

Co jakiś czas wraca temat dotyczący tego, że za brak płynu do spryskiwaczy można otrzymać mandat. W rozmowach kierowców jest wspominana nawet konkretna kwota. Mowa tutaj o karach rzędu kilkuset złotych.

Ze względu na te niejasności wielu kierowców jest wręcz przekonanych, że w swoim bagażniku powinni przewozić duży pojemnik na środek do czyszczenia szyb samochodowych. Czasami mają nawet dwa – jeden do używania i jeden na wypadek kontroli drogówki. Czy te obawy są uzasadnione?

Czy zapas płynu do spryskiwaczy to obowiązek?

W kontekście tego, czy za brak płynu do spryskiwaczy dostaniemy mandat, kluczowe są zapisy w Ustawie o Ruchu Drogowym. Ważną informacją jest to, że nie ma w niej żadnych danych na temat tego, czy jest to obowiązkowe, czy nie. To jednak nie wszystko.

Kierowca nie ma obowiązku dysponowania płynem do spryskiwaczy. Natomiast to na nim spoczywa odpowiedzialność, aby samochód był w dobrym stanie technicznym, co tyczy się również jego czystości. Ten temat jest już regulowany przez Ustawę o Ruchu Drogowym.

Policjanci mogą wystawić mandat związany z brakiem płynu do spryskiwaczy

Funkcjonariusze policji mogą wystawić mandat, który jest poniekąd związany z brakiem płynu do spryskiwaczy. Nie będzie on jednak dotyczył samego produktu. Raczej czynności, którą można dzięki niemu wykonać, na przykład wyczyszczenia szyb.

Wytyczne na temat utrzymania auta w czystości znajdują się w art. 66 Ustawy o Ruchu Drogowym. To właśnie z tego fragmentu można dowiedzieć się, za co konkretnie policjant ma prawo wystawić mandat kierowcy. Brzmi następująco:

Jak uniknąć wysokiego mandatu od drogówki?

Jeśli kierowca nie spełni warunków określonych w art. 66 Ustawy o Ruchu Drogowym, to może zostać na niego nałożona surowa kara. Policjant ma prawo wystawić mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Kierowca ma obowiązek zadbać o widoczność za kierownicą. Dlatego przednia szyba powinna być zawsze czysta i najlepiej, aby stan płynu do spryskiwaczy był odpowiedni do tego, żeby szybko usunąć standardowe zabrudzenia. Jeśli kierowca nie przyjmie mandatu nałożonego zgodnie z prawem, to sąd może nałożyć na niego karę nawet w wysokości 5000 zł.

Zobacz też:

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze